Kepler

Jak může vypadat novinářská zpráva od naprostého laika?

Pohlédněte zde: https://www.no­vinky.cz/veda-skoly/500055-v-atmosfere-mohutne-explodoval-meteor.html
Nepochopitelný a šokující amatérismus. Jak můžeme věřit článkům i v jiných oblastech?
Autor nedělá rozdíl mezi meteorem a meteoritem a o meteoroidu zřejmě nikdy neslyšel. O síle hirošimské pumy zřejmě nemá ani páru. Co všechno se ještě nedočteme…Takoví lidé nás zásobují kravinami? No potěšpánbůh.

Nejlepší odpověď
aliendrone

No jo, pokud to vezmeš striktně, tak máš pochopitelně pravdu. Ruku na srdce – většina lidí nemá ani potuchy o nějakém rozdělení kosmického bordelu na planetky, meteoroidy, meteory/bolidy, meteority. (venkoncem je zde „dědictví“ předchozí pofidérní klasifikace a jazykové zvyklosti především ve svaté Emerice viz „asteroid“)

Protože jsi Kepler, tak to víš a můžeš se jim smát a i když by se novinář NEMĚL dopouštět tak zásadních chyb, doba už je taková – včera psal na téma Gucci a Hugo Boss, dneska jsou to vesmírná tělesa, zítra recepty našich babiček a pozítří horoskopy nebo politika. Je jasné, že v tak širokém spektru těžko může být někdo odborník se 100% orientací.

Navíc většina těhle pisálků pouze OPISUJE cizojazyčné texty a pak velmi záleží na jejich překladatelské abillitě – typicky právě „o 10 více, než hirošimská puma“, kde je hned z první jasné, že jde o mizerný překlad, jelikož dotyčný nedbale přeložil (nepochopil), že jde o desetinásobek. No co, tomuhle se ještě LZE smát a říci, že dotyčný (nemůžu napsat autor, přesnější by bylo „opisoválek“) je blbec, který rozumí kravskému lejnu a sedmikrásce.

Co mi k smíchu nepřijde ale jsou „zprávy“ ve stylu „Rusko provedlo nálet na blablabla“ – každý hned vidí, jak si ti Rusáci nedají pokoj! Bohužel se nikdo neobtěžuje sdělit, že např. bombardovali pozice, ze kterých celý minulý den byla na ně/spojence vedena minometná palba. Pokud by se to prezentovalo tímto způsobem, lidé by si vytvořili ÚPLNĚ JINÝ obrázek, to je jisté. Mistři v takto „korektním zpravodajství“ jsou „borci“ z ČT/ČRo, na čemž mne neuvěřitelně sejří fakt, že si tyhle manipulativní polopravdy NUCENĚ PLATÍM! (soukromá média ať si píší co chtějí – jaký pán, takový krám, MOJE prachy v tom nefigurují)

Doby, kdy slovo NOVINÁŘ v sobě skrývalo jistou známku erudice jsou dávno pryč! Dnes, kdy je každy druhý Vojta „žurnalistou a publicistou“ to podle toho vypadá a spíš než těmito termíny bych je označil jako MEDIÁLNÍ NÁDENÍCI (a to jen v LEPŠÍM případě), takže tebou zmíněná pochybení (jakkoliv jsou znechucující) jsou vlastně signifikantní pro tuto dobu/systém. :)

Další odpovědi
led

(Pseudo)novinársku správu od vysokoštudovaných absolventov rôznych mediálnych škôl bežne nachádzame snáď vo všetkých médiách, z jednoduchého dôvodu. Pokúsim sa vám odpovedať ukážkou novinárskej práce od nenovinára:

„Už starý učiteľ národov Komenský povedal, že učiť sa a rozvíjať svoju myseľ treba celý život. A tieto zaručene novinárske správy sú ako rôzne krížovky a tajničky. Nútia nás lúštiť, hľadať myšlienku a úmysel autora, či jeho bábkovodiča, dosadzovaním správnych pojmov na tie správne miesta. Oddeľovať kravince od volovín… Musíme vyhľadávať ďalšie a ďalšie informácie, neprešľapovať na jednom mieste, aby sme sa dopátrali k tomu, o čom vlastne daný článok je, čo chcel básník povedať. O tomto a o inom rokovalo najvyššie vedenie vedenia.“
(nasleduje reklama na ústnu vodu)
„Vďaka vám pisálkom a mediálnym hlasom vďačíme za rozvíjanie našej mysle, len tak ďalej.
Len jednu jedinú prosbu mám k vám, čitateľom (poslucháčom, divákom), nepremýšľajte nad zvratmi, háčikmi a dĺžňami, nehľadajte zmysel, aby ste (ne)našli nezmysel, berte to tak ako vidíte napísané, počujete povedané, veď, čo je v médiách musí byť pravda pravdúca a nikdy inak a na večné časy.
Len jednu jedinú prosbu, že už bola? Vy veríte že len jedna prosba, jedna otázka v médiách môže byť naozaj len jedna?
Len jednu jedinú prosbu, mám k týmto osvedčeným "novinárom“, skúste prosím, vaše spravodajstvo označiť ako štúdijný materiál humorného charakteru…
Len jednu jedinú prosbu (naozaj poslednú?), mám k vám berte tento môj novinársky článok ako chcete, mne je to jedno, článok vyšiel v médiách a svoj účel splnil – prečítali ste si ho a niektorí aj vyjadrili svoju myšlienku o ňom…" (nasleduje reklama na toaletný papier)
Koniec novinárskej práce od nenovinára…

Mc Merkurion

… chtěl jsem ti odpovědět, že se máš podívat na Novinky, a když jsem si přečetl doplnění, tak jsem zjistil, že už to víš …

anonym

tohle jsou prostě novinky.cz … patří do kategorie bulváru a clickbaiterů. Vyšší novinářskou úroveň očekávat na tomto místě nelze. → zkuste ceskenoviny.cz

orestez

Naštěstí nepotřebuji řešit rozdíly. Stačí udělat to co se má. Kdo má na to čas, není typický činóglař. Hovinky cz viditelně upadají, je to od čtení k modlení.

autacek

A víš že naprosté většině čitatelů je to jedno, neb se nejedná o odborné periodikum, ale krátkou aktualitu, jejíž ne/existence naprosto nic nezmění?

Novináři dělají novinařinu, nejsou zpravidla odborníky na danou věc, divil by ses, jak dokážou poplést i to, na čem skutečně záleží a dle toho pak dopadne veřejné mínění.

A chyby není třeba hledat jen u novinářů, kolik ket se věřilo, že špenát obsahuje abnormální množství železa a nikdo to za desítky let nevyvrátil?