JájsemRaibek

Jak může lokomotiva strhnout troleje, když sběrač „klouže“ pod trolejí?

Nevím jak to blíže popsat, ale sběrač (lidově pantograf) je přitlačován na trolej zespodu. Jak tedy může lokomotiva tu trolej strhnout?

Odpovědi
Edison

Může dojít k poruše. Přítlak je realizován pružinou a je to pantograf (není to až tak lidové, je to v podstatě systém táhel a kloubů). To se prostě může kousnout. Taky se může pantograf vyklonit a zklouznout z troleje, může se zlomit nějaké to pero nebo kloub na sběrací liště, ta se nakloní v podélném směru… Nelze vyloučit ani vadu na troleji. Třeba na jedný straně praskne příčník a trolej se hned dostane mimo pracovní polohu, ale nemusí spadnout. Pak projede lokotka, trolej zklouzne pod sběrací lištu a je průšvih na světě. Možností je spousta.

Kepler

Nevím bez znalosti konkrétní kauzy. Pantograf asi za to nemůže. Tipnul bych si, že v pořádku nebyla samotná trolej. Viděl jsem docela šokující obrázky ze železniční inspekce, kde trolej visela na nosném laně jen tak nějak improvizovaně, prostě to tak nějak jenom zdrátovali. Však ty ostatní sousední to do řádné opravy nějak udrží…

orestez

Kdo se dívá na železniční trakční vedení, může si všimnout zajímavého uchycení svorkami, které musí udržet trolej, přitom nesmí zasahovat do sběrače, – porucha svory. Nebo může dojít ke zkratu mezi sousedícími napájeními, třeba vlivem včasného nestáhnutí pantografu a tím vzniku elektrického obloku a spálení trakčního vedení.

Zdroj: https://www.k-report.net/clan­ky/stahovacky-prezitek-nebo-nutnost/?kapitola=1