Michal47

Jak může Aristoteles srovnávat v Rétorice hráče na píšťalu a řečníka? Jak chápete, pokud umíte trochu anglicky?

„The preface is the beginning of a speech – what in poetry is the prologue and in aulos-playing the prelude. For all of these are beginnings and a sort of paving the way for what is to come. The prelude, then, is similar to the preface in epideictic speeches, for aulos-players, too, start off playing whatever they are good at and attach that to what gives the key to the tune, and one must write epideictic speeches in this way: by starting immediately whatever it is he wishes to say, [the speaker] states the key note [of the whole speech] and connect it [to what is to come], which is in fact what everyone does.“ (Bartelttův překlad Rétoriky z roku 2019)

„aulos-players, too, start off playing whatever they are good at“ tam podle mě nepatří. Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Mluví o řečnictví, které se nazývá demonstrativum (epideiktické, slavnostní).

http://ld.joha­nesville.net/slov­nik/g

Začátkem tohoto slavnostního vystoupení je v projevu předmluva, případně prolog, v hudbě předehra.

Předehra je to, co je ve slavnostním řečnictví předmluva. Tedy i hráč na „aulos“ začne hrát to, co umí, v čem je dobrý, jeho hra je tedy jakýmsi klíčem k pochopení melodie.

Stejně jako je důležitá předehra, je důležitá i předmluva.

Před zahájením řeči, uvede řečník klíčovou poznámku celého projevu a spojí ji s tím, co bude následovat, o čem bude mluvit.

Nevidím ve spojení předmluvy a předehry nic zvláštního. Stejně jako hráč, tak i řečník by měli uvést, o čem budou mluvit či hrát, tedy umět předmluvou i předehrou připravit posluchače na hlavní „vystoupení“.

Další odpovědi
quentos

A proč by nemohl? I tehdy byla svoboda slova, napsat si můžete, co chcete, srovnávat můžete cokoli s čímkoli, třeba i nevhodně. Třeba hrát na píšťalu neuměl a měl o tom zkreslené představy.

Kelt

Každý může srovnávat dva rozdílné prvky podle toho, co mají společné i podle toho, čím se liší. Záleží na úhlu pohledu. Něco je důležité a na něco zase zapomene. Dvacet různých filozofů a dostaneš dvacet různých výpovědí, které jsou charakteristické daným člověkem a jeho názory. Když se ti líbí cirkusové vystoupení, kino, fotbal tak to má něco společného, a je třeba, abys to dokázal popsat vlastními slovy. Dnes by se dal srovnat frekvenční rozsah, vibrace u hudebníka i u řečníka. Ale nejde o správnou interpretaci tonů, zvuků, slov a pod. Podstatné je, co to posluchači přinese. Zvýraznění, opakování, zaujetí posluchačů. A mohl bych pokračovat. Je málo vrcholných řečníků a stejně tak je málo hráčů na píštalu.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Michal47

Nechápu, jak si hráč na píšťalu nejprve může odskočit k tomu v čem je dobrý, zatímco řečník musí začít OKAMŽITĚ s tím, co si přeje sdělit. To první je cizí předmětu, to druhé ho musí „načít“ (není mu cizí). Proto se domnívám, že to odskočení hráče na píšťalu je tam chybně (je v rozporu s tím, co musí dělat řečník, a proto nikoli příkladem k jejich srovnání).

annas

Nevím, jak umíte anglicky, ale zřejmě jste špatně pochopil. Mně se na textu nezdá nic složitého .

Ale je to váš úkol, tudíž jej vypracujete tak, jak textu rozumíte vy.

Michal47

Druhý význam „start off“, který jsem našel ve slovníku je „odchýlit se“, a to už je zcela flagrantní. Jak může někdo, kdo se nejprve odchyluje od něčeho, být srovnáván s tím, kdo s tím musí začít OKAMŽITĚ!

annas

start off = začít,

https://transla­te.google.cz/?hl=cs#v­iew=home&op=tran­slate&sl=en&tl=­cs&text=start%20off

depart = odchýlit se.

Zřejmě je opeavdu chyba ve vašem pochopení textu a chybném překladu.

annas

Zkuste vložit text do překladače. Pokud překládáte jednotlivá slova, záleží na kontextu.

https://transla­te.google.cz/?hl=cs#v­iew=home&op=tran­slate&sl=en&tl=­cs&text=%22The%20p­reface%20is%20th­e%20beginning%20of%20a%2­0speech%20-%20what%20in%­20poetry%20is%20t­he%20prologue%20an­d%20in%20aulos-playing%20the%20pr­elude.%20For%20a­ll%20of%20the­se%20are%20be­ginnings%20an­d%20a%20sort%20of%20pa­ving%20the%20wa­y%20for%20what%20is%20to­%20come.%20The%20pr­elude%2C%20then­%2C%20is%20si­milar%20to%20t­he%20preface%20in%20e­pideictic%20spe­eches%2C%20for%20au­los-players%2C%20to­o%2C%20start%20of­f%20playing%20wha­tever%20they%20a­re%20good%20at%20an­d%20attach%20that%­20to%20what%20gi­ves%20the%20ke­y%20to%20the%20tu­ne%2C%20and%20o­ne%20must%20wri­te%20epideictic%20spe­eches%20in%20this%20wa­y%3A%20by%20star­ting%20immedi­ately%20whate­ver%20it%20is%20he%20wis­hes%20to%20sa­y%2C%20%5Bthe%20spe­aker%5D%20sta­tes%20the%20ke­y%20note%20%5Bof%2­0the%20whole%20spe­ech%5D%20and%20con­nect%20it%20%5B­to%20what%20is%20to%20co­me%5D%2C%20which%20is%20­in%20fact%20what%20e­veryone%20does­.%22%20(Bartel­tt%C5%AFv%20p%C5%99e­klad%20R%C3%A9to­riky%20z%20roku%202019)%0­A%0A%22aulos-players%2C%20to­o%2C%20start%20of­f%20playing%20wha­tever%20they%20a­re%20good%20at%22%2­0tam%20podle%20m%C4%9­B%20nepat%C5%99%C3­%AD.