vendelín1

Jak mohu vyrobit roztok o koncentraci 0,3 promile z destilované vody a 90% lihu?

Odpovědi
magorvkleci

Kápnout 1 ml 90 % lihu do 3,3332 litru destilované vody

zjentek

3,3ml zmiňovanýho lihu na litr tý vody.

Nebo „kápnout 3,3332 ml 90 % lihu do 1 litru destilované vody.“ ;)

mosoj

Mně to vychází 1 ml lihu do 300 l vody. Přesně 1 ml lihu do 299,990 l vody. Takovou přesnost ale v domácích podmínkách nedodržíš.

cochee

Je nutno některé z vás upozornit, že se při výpočtech složení roztoků (ať už gram-objemových, nebo objem-objemových) nepočítá s množstvím rozpouštědla (zde tedy destilované vody), ale počítá se vše na výsledný objem směsi. Tedy zde u promilové směsi je to prkotina, i když matematicky to přesně není, ale kdybyste počítali například 30 procentní roztok, tak to už je diametrálně odlišné, chcete-li smísit například 3 dl lihu s litrem vody, anebo vezmete 3 dl lihu a naředíte jej vodou, aby bylo výsledné směsi jeden litr, to snad uznáte sami.

zjentek

Tak ale otázka bohužel nezněla.

cochee

Jistěže nezněla, já také na otázku neodpovídám, proto zde píšu do diskuze a ne přímo odpověď. Na propočty mísení roztoků existuje křížové pravidlo.

magorvkleci

2mosoj: V 300 l směsi by byl 1 litr lihu 0,3 procenta, takže ve směsi 0,3 promile by bylo lihu desetkrát míň, tedy 1 decilitr lihu. To je 100 ml.

magorvkleci

2zjentek: to by byla 3 promile, ne požadovaných 0,3 promile

zjentek

Jo jasně- OPRAVA- ne litr, ale kubík… je třeba vzít m3 tý destilky ;)

zjentek

…tedy za předpokladu, že 0,1% je tisícina celku ;)

Chinchilla

heh nebo na 1ml toho alkololoveho roztoku pridat 3l vody