Laurísek

Jak moc těžké je naučit se persky?

Přemýšlím nad tím, že bych se naučila persky. A tak bych se chtěla zeptat, jestli tady s tím někdo nemá zkušenost. Slyšela jsem že arabština je těžká, tak by mě zajímalo jestli i ta perština je taky tak hrozná.

Nejlepší odpověď
annas

Záleží na vašem jazykovém vybavení.

Náročnost jazyků je hodnocena z pohledu angličtiny, Tak si srovnejte, zda jste se snadno učila anglicky.

Bulharština, daríjština, perština, němčina, (moderní) řečtina, hindustánština, indonéština a malajština patří podle jazykovědců za středně obtížné jazky. .

htps://jazyko­ve.fairlist.cz/2013/08/­ktery-jazyk-je-nejtezsi-na-svete/

Možná by bylo dobré navštěvovat jazykové kursy perštiny, kde se naučíte mluvit.

Srovnejte si česko-perský slovníček výrazů, které se používají při cestování.

https://www.hed­vabnastezka.cz/ra­dy/persky/

Perština používá stejné písmo jako arabština. Ale ta patří do jiné jazykové rodiny – mezi jazyky semitské, perština mezi indoevropské, takže má blíž k češtině. Ale výslovnost je jednoduchá.

http://farsi.blog­.cz/0811/je-perstina-podobna-arabstine
http://jefftom­.blog.cz/0805/slo­vosled-perstiny-zaklad

Transkripce perštiny do latinky
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Wikipedie:Tran­skripce_per%C5%A1­tiny

Na netu najdete více informací, zkuste si najít další, pročíst, co by vás čekala a pak se rozhodněte.

Další odpovědi
Bobek 2

Na to bych hledal odpověď třeba na nějakém českém blogu, který se perštině věnuje:

„Na otázku jak je jazyk těžký nelze jednoznačně odpovědět o žádném jazyce. Každý jazyk má to lehké a to těžké. Na perštině je lehká výslovnost, ale gramatika je poněkud složitá. Opět ale záleží, co považujeme za složitou gramatiku. Ona složitost má v sobě krásnou logiku jazyka. Někdo to může brát jako nepřehlednost a někdo jiný jako dokonalý systém. … Perská gramatika je sice složitá, ale v porovnání s češtinou to tak zlé není. … Perština nemá skloňování. Podstatná jména mají dvě čísla – jednotné a množné. Pokud před podstatným jménem uvedeme počet, tak stojí samotné jméno v jednotném čísle. Každé sloveso má dva kmeny (minulý a přítomný). K těmto kmenům se přidávají předpony a přípony a k příponám koncovky podle osoby. Takto se tvoří časy, kterých má perština víc než čeština. Existují i průběhové časy. Navíc se celkově rozlišuje činný a trpný rod. … Perštinu se nenaučíme za rok ani za dva. Pokud se jí člověk učí jen, aby byl zajímavý (což neodsuzuji), tak mu bude stačit aby se naučil pár slov a frází a na víc stejně nedosáhne. Kdo chce ale umět persky, bude tomu muset věnovat spoustu času.“

http://farsi.blog­.cz/0809/jak-je-perstina-tezka-lze-se-ji-naucit-aneb-perska-gramatika

Kelt

Záleží, na jaké úrovni. I ta nejdelší cesta začíná prvním krokem. Pokud máš materiál a motivaci se učit a samozřejmě čas a trpělivost, není problém se naučit žádný jazyk. Záleží, zda se chceš stát překladatelem nebo tlumočníkem, nebo něčím jiným.