Elaela

Jak jednorázově zavrtat vrut se zápustnou hlavou?

Před léty nám tatík ukazoval jak zavrtá vrut se zápustnou hlavou, a to tak, že vyvrtal díru dle vrůměru vrutu, pak byměnil vrták za průměr hlavy vrutu, a udělal si s ním něco jako důlek pro tuto hlavu pro vrut.
Ale
Údajně to jde udělat jedním tahem.
Umí mi zde někdo polopatě vysvětlit jak na to efektivně?
Děkuji

Nejlepší odpověď
Dochy

Bacha na tu otázku… Ptáš se jak zavrtat vrut a přitom chceš vědět, jak pro něj udělat díru.
Existují vrtáky se záhlubníkem – třeba https://www.li­dl.cz/p/parksi­de-sada-specialnich-vrtaku-psb-6-a1/p100341714001
(Příklad, pro náročnější práci bych asi nekupoval v lídlu)
Do měkčího dřeva se hlava vrutu v pohodě zamáčkne při utahování, není třeba zahlubovat předem.

Další odpovědi
aliendrone

Do měkkého dřeva to jde dokonce nejen bez zahloubení, ale i bez PŘEDVRTÁNÍ. Prostě zatlačíš hrot vrutu do materiálu kam potřebuješ a bez dalšího ho rovnou zavrtáš/všroubuješ včetně zapuštění hlavy. Pochopitelně přichází v úvahui jen u měkkých materiálů (smrk, borovice, sádrokarton aj.) Je k tomu potřeba jen hrubá síla – jak tvoje, tak i vrtačky/akuš­roubováku. Je brnkačka to udělat s vrutíkem 3×40, ale u vrutu 8×200 pohoříš buď ty NEBO vrtačka, to je ti snad jasné. Tam je předvrtání díry nutností.. ;) :D :D

  1. Nebude to fungovat (bez ohledu na sílu) u TVRDÝCH metariálů, pokud to zkusíš třeba na bangkirai (tvrdé, odolné dřevo vhodné do exteriérů – terasy, pergoly apod.), tak pokud máš ty i vrtačka/akuš­roubovák páru, tak zlomíš vrut! :)
  2. s rostoucí tloušťkou a délkou vrutu hrozí, nejen to, že ho tam nedokážeš celý vpravit, ale i že se matroš „rozejde“ (rozštípne), zvláště na kritických místech (konec/okraj prkna apod.)
  3. na pohledových místech (tedy tam, kde to bude vidět) NEDOPORUČUJI, bo samozahloubení je zpravidla HNUSNÉ (dřevo se poddá a vytvoří kole hlavy neestetickou prohlubeň). Na takových místech VŽDY použij záhlubník (případně viz Dochy), tedy POKUD ti záleží na tom, jak to bude vypadat. Záhlubníkem vyrobíš perfektní hezké zapuštění (v nouzi i velkým vrtákem, jak ti ukazoval vati pokud nemáš záhlubník) a věř mi, že to JE rozdíl! :)

elkon

Záleží, do jakého je to materiálu. Pokud je materiál měkký, stačí jen vyvrtat díru pro vrut a při utahování se vrut zamáčkne. Pokud je materiál tvrdý, je potřeba otvor trochu zahloubit, aby se hlava po dotažení zapustila.

Alesh

Řeknu ti to takhle, nikdy jsem se nedostal do situace, kdy by mi nestačilo využít vlastnosti zápustné hlavy (její tvar) v kombinaci s dostatečnou sílou v tom smyslu, že si ten důlek vymáčkne sama.