agentpv

Jak je to správně: Help yourself to ANYTHING, nebo SOMETHING? Google nabízí obojí, asi záleží na kontextu?

Odpovědi
quentos

Gramaticky je správně obojí, v prvním případě by to bylo „poslužte si ČÍMKOLI“, v druhém „poslužte si "něčím konkrétním“. Ač jsou obě možnosti gramaticky správně, v praxi je využitelná jen ta první možnost (druhá by hosta vlastně omezovala).

Miki254

anything by sa malo správne používať v otázkach ak sa nemýlim, a something v kladných vetách.

martin03

První možnost vnímám jako, poslužte si čímkoliv, na co narazíte, zatímco druhou možnost jako, poslužte si něčím z toho, co je k dispozici. Tedy druhá možnost je pocitově méně štědrá.

quentos

miki254: To právě není tak docela pravda. Je to poněkud složitější.