muhamed

jak je to se sourozenci

Jak to je kdyz mam se sestrou stejnou mamu, ale tatu jineho? Nebo kdyz mam se sestrou stejneho tatu a jinou mamu to jsme nevlastni sourozenci nebo normalni bratr a sestra?
Doplňuji:
uf dekuji ja jsem se zacal bat, ze nemam zadneho sourozence

Nejlepší odpověď
Sůwa

Wikipedia a bolak mají v zásadě pravdu, ale běžně se pojem „nevlastní sourozenec“ používá v případě, kdy je jen jeden z rodičů společný. S pojmen „polorodný“, jsem se poprvé setkala na www.myheritage.cz, když jsem zadávala do rodokmenu nového sourozence mého prvního vnuka, který má jiného otce. Znám ale rodiny, kde tohle sourozenci vůbec neřeší a bez ohledu na původ jsou k sobě možná hodnější než „vlastní“.

Další odpovědi
bolak

„sourozenci nevlastní — ti nemají společného ani jednoho biologického rodiče, ale matka jednoho dítěte si vzala otce druhého dítěte.“

Doplňuji:
Spousta sourozenců má jiného otce. Pokud se o tom obecně ví, sourozence nazýváme „polorodými“. V opačném případě se tomu říká „mámino tajemství“.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sou­rozenec

arygnoc

Slovenský slovník jazykovedného ústavu:

súrodenec – kto má s niekým spoločných rodičov al. jedného z nich

súrodenec, -nca, mn. č. -nci m. (obyč. v mn. č.) kto má s niekým spoločných rodičov al. aspoň jedného z nich (bratia a sestry)
súrodenci po matke – bratia a sestry, ktorí majú len matku spoločnú;
súrodenci po otcovi – bratia a sestry, ktorí majú len otca spoločného

http://slovni­ky.korpus.sk/?w=s%C3%­BAroden&s=pre­fix&c=w43f&d=kssj4&d=scs­&d=peciar&d=ob­ce&ie=utf-8&oe=utf-8