Rommart

Jak je to s vdovským důchodem?

Mám nárok na vdovský důchod po zemřelém druhovi? Nebyli jsme sezdáni, ale ve společné domácnosti jsme žili více jak deset let. Druh zemřel minulý týden ve věku nedožitých 75 let. Děkuji za Váš čas i odpovědi.

Nejlepší odpověď
Lamalam

Bohužel, ze zákona má nárok na vdovský důchod pouze manželka (manžel). Nárok na vdovský (vdovecký) důchod tedy nevzniká družce (druhovi), i když spolu žili partneři několik let a měli společnou domácnost.

Podrobnosti zde: http://www.ces­kereformy.cz/pet-pripadu-kdy-nedostanete-vdovsky-duchod/

Další odpovědi
Cenobita

Vždy je ideální aspoň před skonem uzavřít manželství – stačí církevní obřad a je vyhráno. Takto máte smůlu.

ivzez

Vdovou se stane pouze pozůstalá manželka,
družka nikoliv.