Kelt

Jak je to s rozlohou země, co se tam vše počítá?

Tak pokud je to vnitrozemský stát, jako třeba my, tak je to jasné. A co třeba stát, který má přístup k moři a případně i nějaké ostrovy. To se měří všechno? A započítává se do toho i oblast v moři. Někde to bylo nazváno výsostné území státu. Děkuji.

Odpovědi
Kepler

Myslím, že vše, co se nachází uvnitř suchozemských hranic, včetně ostrovů, které státu patří, nikoliv však zemí pod správou (třeba Grónsko pod správou Dánska).
Šíře pobřežního moře může být maximálně 12 námořních mil, Na výsostné vody navazuje přilehlá zóna a výlučná ekonomická zóna. Žádné takové vody se ale do rozlohy státu nepočítají.

Pepa25

Plocha území státu je plocha mezi jeho pozemními hranicemi s jinými státy a pobřežím. V případě ostrovů plus plocha ostrovů. Prostě není tam moře, pouze vnitřní vodní plochy (řeky, jezera, laguny, přehrady atd.). Někdy se uvádí, jaká část z celkové plochy tyto vnitřní volní plochy činí (obvykle jsou to jen jednotky procent – s výjimkou malých zemí s velkými jezery, např. Malawi).

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.