Kelt

Jak je to s původem jména Kadlec?

Jména, respektive příjmení souvisí s nějakým povoláním, vlastností a pod. Jména Kovář , Kovařík, Kovařčík a pod se vyskytují velmi často. Kadlec je asi odvozen od povolání tkadlec. Znám i lidi tohoto příjmení, Tkadlec. Tkadlec je odvozeno od tkát, kadlec bylo vytvořeno asi kvůli lepší výslovnosti. Proč někdo vytvořil slova, která se špatně vyslovují? Pokud někdo něco k tomu má, děkuji předem.

Nejlepší odpověď
annas

Kadlec, upravené příjmení z podst. . jména tkadlec vlivem zjednodušené výslovnosti.

Proč někdo vytvořil tato slova?

Několikrát jsem vám psala, že je dané historickým vývojem.

Všimněte si uvedené etymologii a zv. jeru. Tyto jery zanikly vývojem.. Liché jery zanikly – počítané odzadu, sudé se vokalizovaly. Takže vzniklo slovo tkáti, tkadlec., když lichý jer zanikl.

„Všesl. stsl. tъkati. Psl. *tъkati, původně zřejmě ‘bít, tlačit’ (totiž ‘přirážet útek’), je asi příbuzné s lot. tukstēt ‘klepat’, tūcīt ‘zastrkovat, vtlačovat’, sthn. dūhen ‘tlačit’, wal. twll ‘proděravělý’, ř. týkos ‘kladivo’, vše z ie. *teuk- ‘bít, tlačit’, asi onom. původu. “

J. Rejzek Etymologický slovník