Karol1

Jak je to s psaním čárky před slovem až?

Mohu se zeptat, jak je to s čárkou před slovem až? Narazila jsem na tuto problematiku při psaní slohu. Přesněji by mě zajímalo zdali se píše čárka před „až“ v této větě: Ema jela až do Opavy. Já bych se přikláněla spíše k verzi bez čárky.

Nejlepší odpověď
Rančer

Libí se mi tento odkaz (uvedu ve zdroji), kde je přehledně napsáno, kdy a za jakých okolností se čárka píše a kdy nikoliv. Zmíněná věta je opravdu bez čárky.

Zdroj: https://www.ko­rekturacestiny­.cz/pavel-tahovsky-bloguje/carka-pred-spojkou-az.htm

Další odpovědi
Justin1

Pokud je toto slovo použito jako spojovací výraz uvozující vedlejší větu, platí nutnost psát čárku k oddělení hlavní věty od vedlejší nebo k oddělení vedlejších vět, které nejsou souřadně spojené ve slučovacím poměru.

Příklad s Emou jedoucí až do Opavy je správně bez čárky, tam to slovo nemá roli spojovacího výrazu.

Tady je jiný příklad: „Musíme čekat, až projede vlak a až se zvednou závory.“ To je hlavní věta s dvěma souřadně spojenými vedlejšími větami ve slučovacím poměru (proto není čárka těmi dvěma vedlejšími větami). Obě vedlejší věty mají na začátku spojovací výraz „až“, ale první slovo „až“ je v místě, kde je nutné oddělit čárkou hlavní a vedlejší větu, proto je před ním čárka.

Justin1

Slovo „zdali“ se píše dohromady (bez spojovníku).