Mp2

Jak je to s příjmeními ?

Moje kamarádka má příjmení Šulcová.

Její otec je pan Jelínek a její matka má 2 příjmení, tuším v pořadí takto: Jelínková Šulcová. (Šulcová za svobodna)

Znamená to, že se její rodiče vzali až potom, co se narodila nebo může dítě nést jméno matky za svobodna ?

Nejlepší odpověď
seraphico

Pokud jeden z manželů přijme po sňatku jako své druhé příjmení toho druhého a pokud se dítě narodí až po sňatku, přijme dítě automaticky příjmení po tom, který nemá zdvojené příjmení.

V případě Vaší kamarádky se tedy dá předpokládat, že se narodila ještě před sňatkem svých rodičů.

Zdroj: https://www.pe­nize.cz/rodicov­stvi/338106-prijmeni-po-mame-tatovi-po-obou-nebo-uplne-jinak

Další odpovědi
Drap

Neni jen jedna možnost. Může nést i jméno matky za svobodna, nebo se při svatbě rodiče dohodli, že děti, nebo třeba jen dcery se budou jmenovat po matce za svobodna, Šulcová.

da ny

  1. Je pan Jelínek otec nebo „táta“? Kamarádčin otec může být někdo jiný.
  2. Pokud je pan Jelínek otec dcery paní Šulcové, mohla se narodit před svatbou.

Matka se rozhodla dát jí své příjmení.
3. Pokud je pan Jelínek otec kamarádky, mohla se narodit i po svatbě rodičů. Ti se rozhodli, že příjmení jejich dětí bude Šulcová.
Je to jejich věc, Vaše zbytečná „starost“. Nic Vám do toho přece není.

Filip84

Ne, neznamená to vůbec nic.

Sňatkem se příjemní jednoho, nebo druhého, manžela nemění, je to jenom usance, tradice, jakýsi zvyk, že když si bere Jan Novák Janu Příkladnou, bude se Jana Příkladná po svatbě jmenovat Jana Vymyšlená.

Ale stejně tak se mohou po svatbě jmenovat:

  • Jan Novák, Jana Příkladná,
  • Jan Příkladný, Jana Příkladná,
  • Jan Novák Příkladný, Jana Příkladná Nováková.

Je to čistě věc dohody těch dvou, kterou ouřad jen posvětí.

Filip84

Aha, tak já jsem to možná trošku špatně pochopil, ale pokud rodiče nemají shodné příjmení, příjmení dítěte se řeší dohodou rodičů. Až když se nedohodnou je na to byrokratický postup.