Dvorní šašek

Jak je to s politickým rozdělením pravice a levice u nás?

Splňuje nějaká česká strana kritéria pravicové strany / levicové strany? Jak si stojí náš stranický systém?

Nejlepší odpověď
Pepa25

To vidí každý jinak: pro krajní pravici jsou všichni levičáci a pro krajní levici všichni ostatní pravičáci. Zkusím rozčlenění podle frakcí v Evropském parlamentu, řazeno zleva:
GUE/NGL – v ČR: KSČM
S&D – ČSSD
Greens/EFA – Pirátská strana
ALDE – ANO 2011
EPP – KDU-ČSL, TOP09
EFDD – Svobodní
ECR – ODS
ID – SPD

Samozřejmě s euroskeptiky a nacionalisty je to složitější, tam je to obvykle mix pravicové a levicové politiky. Pořádí frakcí mám podle zdroje:

Zdroj: https://www.europe-politique.eu/par­lement-europeen.htm

Další odpovědi
aliendrone

Toto rozdělení platilo ještě v průběhu 20. století, ale dnes je již přežilé. Používá se jen z důvodu historické setrvačnosti, protože to je VĚTŠINĚ OVČANŮ easy pochopitelné. Venkoncem si všimni, že třeba babuchen DODNES melou cosi o „kaloriích“ ve stravě (ani NEVÍ, že správně by to měly být když už tak KILOKALORIE, ve ktrých se obvykle udává energetický obsah potravin), na fakt, že mezinárodní soustavu jednotek SI už používáme už od roku 1962 (myslím) PRDÍ! 😮
Tak takhle to myslím s tou „historickou setrvačností“.

Však se podívej na realitu. Babiš, exemplární zástupce velkokapitálu a globalizace si počíná jak „socialistická junta“ (razentně zvyšuje např. důchody a dávky) a je nazývaný „levicovým populistou“.

A naopak současná „pravodstředová vláda národní katastrofy“ („pětiprolhanice“) místo aby sanovala rozpočet po covidkrizi a šetřila na výdajích kde to jen jde, tak vynakládá gigantické prostředky na Ukrajinu, doslova vyhazuje po neskutečných miliardách naše peníze „výhodnými nákupy“ plynu a elektřiny a tak vůbec.

Jak jsem již zde mnohokrát psal, pídit se po „pravici a levici“ v DNEŠNÍ době má asi stejný smysl, jako politiky dělit na papežence a kališníky. 😉

Pepa25

aliendrone: „vynakládá gigantické prostředky na Ukrajinu“ – kontrolní otázka – kolik je to řádově – miliony, stamiliony, miliardy, stamiliardy? Jaká je to část státního rozpočtu?

aliendrone

Pepa25>>> No TO je přesně to, CO by mě zajímalo. NIKDE se nedopátráš CELKOVÉ sumy, VŽDY jde „jen o dílčí položky“, o mnohých ani lidé nemají ponětí.
Lidé často zapomínají, že NEJDE jen o přímé financování peněžní podporu, ale i o položky SOUVISEJÍCÍ s ním.

Příklad – mnozí vidí jen to, že Ukrajinec „uprchlík“ dostane příspěvek tolik a tolik. OK, pár set milošů to hodí, ale… Co infrastruktura pohltí při jejich výdeji? Kolik práce (PLACENÉ) musí být při tom navíc odvedeno? Není ti PODIVNÉ, že NIKDE se nedopátráš CELKOVÉ bilance? Darujeme Ukrajině „něco“, pěkně napíšeme sumu (nebudu řešit její pravdivost), ale ona ta pomoc se NEUMÍ teleportovat zdarma, někdo ji musí na Ukrajinu DOPRAVIT, celou věc zorganizovat a to vše ZA PENÍZE.
NEBO
Byls někdy poslední dobou v nemocnici? Čekárny jsou PLNÉ Ukrajinců/ek a lékaři NEPRACUJÍ ZDARMA. Ono je zdravotnictví celkem DRAHÝ špás. Nenápadná, ale VÝRAZNÁ a nikde nezmiňovaná položka. A NĚKDO to ZAPLATÍ, jistě, KDO? Věříš snad, že by úkáčka přinesla s sebou do ordinace cash a namístě zaplatila? ROFL!!

Fakt, že systém NEUVOLNÍ ANI NÁHODOU informace o tom, KOLIK CELKEM bylo vynaloženo včetně metodiky kalkulace (a na který jistě spoléháš při tvé otázce) nezmění nic na tom, že jde o GIGANTICKOU částku pro náš rozpočet. A to, že ji rozhodí mezi resorty a jejich rozpočty (tohle udělá vnitro, tamto soczabezpečení, tohle hodíme na krk zdravotnictví a tohle prozměnu školství) sice dokáže vynaloženou sumu na první pohled OPTICKY dramaticky zmenšit, nicméně reálně ta suma je pochopitelně stále stejná.

A to nemluvím o ZTRÁTÁCH, které NAVÍC utrpíme. Třeba taková humanitární pomoc ve formě daru dělostřelecké munice. Jo, darujeme zbraně a munici za pár set milošů, OK. Na rozdíl od mediálních vyjádření se s tím nespokojím a připočtu i všechno s tím spojené, OK. Jenže ani tak ještě nejsem v cajku. Tu munici jsme MĚLI PRODAT (a kontrakt už byl v jednání!!), ale NEPRODALI, darování mělo přednost. Přišli jsme tedy i o zisk, který měl prodej vynést!

Celkově tedy naše výdaje na Ukrajinu NÁSOBNĚ překračují vše, co vláda prohlašuje (a navíc to přiznané dělí do dílčích sumiček, aby sis nemohl udělat ani přibližný obrázek o situaci), takže to v konečném důsledku vypadá, že „zase až tak moc jim nedáváme“.

Ale NEBOJ NIC, prachy jsou „pragmatická veličina“ a na všechny tyhle fígle a mžení KAŠLOU! Je jen otázkou času, než se projeví důsledky. A pamatuj – stejně jako bylo s Covidem. Lidé TAKÉ tleskali, jásali a nadávali těm, kteří varovali před NEVYHNUTELNÝMI důsledky demence. A DNES ta blbá hovada kňučí, že „je drahota“! Až dopadnou „důsledky Ukrajiny“, to teprve bude „veselo“! 😁

Jak píši výše, fakt, že vláda (jen první týden) „vyčlenila“ na pomoc Ukrajině 2,5 MILIARDY je NIC. Kupříkladu když si Črdel PŮJČILA na pomoc Ukrajině 10 MILIARD, tak to NEOBNÁŠÍ „jen 10 mld“, ale i ÚROKY z půjčky, ty se budou muset ZAPLATIT. No a za jen za letošek nás tahle suma přijde na „mizivých 500 000 000Kč“ na úrocích. Ale když NECHCEŠ vidět, NEUVIDÍŠ! Stačí? 😕

Dvorní šašek

Dávat do jednoho řádku euroskeptiky a nacionalisty je neskutečně zavádějící. Dělají to levicoví liberálové, kteří je takto nezřídka škatulkují a nepřímo je házejí do jedné skvadry, jakoby patřili k sobě. Jinak mix levice a pravice se projevuje u krajních představitelů – nacionalisté (taková SPD je například v mnoha ohledech levicová a s pravicí má pramálo společného), komunisté (pravicové faktory neexistují) a fašisté (kde ten mix je znatelný). Euroskepticismus (konzervatismus) je ze své podstaty pravicový, je to pro mě jediný společensky pravicový koncept, který patří do mainstreamu. Problém je (a to opět navazuju na svou otázku), že u nás, ba ani v Evropě neexistuje typicky pravicová konzervativní strana, která by byla silnou opozicí, byť snaha obnovit takový politický směr tu je, ale dostává se na pozadí boje mezi liberály a nacionalisty (mezi levicí a krajní levicí). Pak jsou středové strany, které říkají každou chvíli něco jiného a nemají ideové zakotvení. Problém je, že absence pravicové strany (i v dnešní době) zanechává spoustu nevoličů, kteří stojí v opozici liberálům, ale i nacionalistům, viz moje otázka ohledně člověka, který stojí v opozici vůči Rusku, ale i vůči současné EU, což je pro liberála a nacionalistu naprosto nepochopitelný jev, který jde proti jejich chápání bipolárního světa. Socialisté jsou taky na ústupu (žel, byť jsem je nikdy nevolil), jejich starou generaci získaly levicově populistické strany, až strany krajně „pravicové“, a mladou (které zase získávají progresivní levicové strany, až strany krajně „levicové“). Absence pravicové strany v mainstreamu znamená, že tu nemalá část společnosti nemá zastoupení, buď se skřípáním zubů volí ODS, nebo nevolí vůbec. A myslím, že po vládnutí Fialy, se pravicový volič (rozumíme konzervativec) definitivně skryje a bude mimo mainstream reflektovat své názory. Konzervatismus je vlivem neotřesitelné moci liberalismu postaven mimo mainstream, což je ničí podstatu fungující svobodné diskuze. Liberál raději „diskutuje“ s nacionalistou, protože tam mu stačí nálepky a odsuzování, nemusí se tolik snažit a není nucen reflektovat a zpochybňovat své mínění, svou ideu, naopak se ještě v ní utvrzuje (viz Disraeli a víra slepá víra liberálů v liberální demokracii a odpor ke všemu neliberálnímu). Chci tím říct, že nejen český (to by bylo bláhové), ale i západní stranický systém, je jedna velká slabost, na kterou doplatíme, protože střet idejí, jež se vzájemně negují a nevytváří žádnou vizi, konsensus, jen odpor k celé problematice vidění světa druhými, vede k destrukci. A koneckonců, liberální demokracie končí a vypadá to, že než k tomu dojde, stáhne to ke dnu všechny, i umírněné kritiky liberální demokracie (čti liberalismu), tak i nesystémové kritiky. Až moc se liberálové zbavili zdravé konkurence, až zbyli na úplně sami. Blahopřeji.