Avatar uživatele
Zlatý

Jak je to s názvy obcí, končící na -ce ?

Je spousta obcí končící na -ce. Jedovnice, Sokolnice, Holubice, Nedvědice, Pivonice..a spousty dalších. Lze nějak snadno rozpoznat, zda se jedná o jednotné či množné číslo? Obyvatelé těchto obcí, bývají dost často pobouření, pokud se název jejich obce vyslovuje skloňuje špatně. Všiml jsem si, že ani v médiích si s tím většinou nedělají problémy a napíší to špatně.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Mám pocit, že podobný dotaz už byl, ale nemůžu ho najít, takže odpovím.

Tyto místní názvy obcí končí na -ice.

Názory odborníků:
Místní jména zakončená na - ice patří k nejpočetnější skupině českých místních jmen. Původem jsou to nejčastěji mužská jména obyvatelského typu ( např. Budějovice = od obyvatelského jména Budivojovice = rozumí se lid patřící k Budivojovi), dále pak od ženských jmen obecného původu (např. Hranice - souvisí s obecným podstatným jménem hranice).

"Otevřenou otázkou je singulárovost či plurálovost jmen zakončených na -ice. Existuje zcela malá skupina jmen tohoto zakončení, která jsou čísla jednotného. U mnohých se však těžko odhaduje, zda jsou v čísle jednotném, či nikoliv.(...) Dobrou pomůckou tu býval dříve Statistický lexikon obcí, protože v něm u sporných případů býval údaj o čísle uveden."
(POLÍVKOVÁ, Alena. Naše místní jména a jak jich užívat. 2., upr. a rozš. vyd. V Praze : Euromedia Group - Knižní klub, 2007. str. 26.)
Více v odkazu
http://www.ptejteseknihovny.cz /…

Často jde o místní zvyklosti - např. ta Holice, část Olomouce - ty Holice v Čechách.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Jj Annas bylo to tu, "dokonce" jsem se ptala já:-)
http://www.odpovedi.cz/…


Avatar uživatele
Registrovaný

Tak existuje třeba i Aš


Avatar uživatele
Pokročilý

Je to zvláštní, například u města Ivančice - řeknete, že jste z Ivančic, ale u města Konice řeknete, že jste z Konice... je to složité. Myslím si,že ale z 80% případů se říká, že je někdo z Ivančic, Nedvědic, Sokolnic apod.


Avatar uživatele
Zlatý

taky mám s tím problém, ale zrovna v Jedovnici (ta)
má chaloupku moje teta, tak proto vím, jak se píše
Pardubice - ích(ty) :)


Avatar uživatele
Pokročilý

Ahoj,
s tímto má skoro každý druhý člověk potíže... Pravda, že někdy se hrozím jak můžou udělat chybu např. zde: pedikůra, manikůra.... KÚRA!!! JE TAM Ú s čárkou! Pak jdete do nějakého drahéhé salonu a tam se zjeví tohle! To mi padají oči z důlku! Ale každý někdy udělá chybu :) A proto i zde je to složité, nějaké obce jsou v množném, nějaké v jednotném čísle. :)


Avatar uživatele
Bronzový

Většina těhle obcí je rod ženský vzor růže. Já to vždycky beru jako koho co- sokolnici atd.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Ad Damiana. Tušila jsem, že jste to byla Vy, vzpomněla jsem i i na diskuzi s manon, ale někdy opravdu záleží na formulaci. Jedině mě těší, že nejsem ještě sklerotická. :-))

Avatar uživatele
Zlatý

Drap

Ivetka 303 : Jistě jsi to m,yslela dopbře, ale příklady jsi uvedla nesprávně . Nedvědice je jednotné číslo. Takže jedu do Nedvědice a ne do Nedvědic, jak se mylně domníváš.

Avatar uživatele
Stříbrný

cochee

Pro srdíčka: to není moc dobrý příklad, pedikúra - manikúra - je to sice proti obecným zvyklostem ČJ, ale je to prostě dané a dá se na to podívat do slovníku, ale tyhlety názvy jsou vyloženě o místních zvyklostech, tu knížku od Polívkové má málokdo. Takže není moc košer, pokud se místní zlobí, že cizák volí nesprávnou variantu, lepší je osvěta.

Avatar uživatele
Zlatý

Drap

Košér to možná neni, Ale osobně mi to , jako patriotovi, vadáí, když někdo vyslovuje špatně název mého bydliště. Při běžné řeči se takovéto pomýlené snažím opravovat, ale co třeba s hlasatelem zpráv v televizi ?

Avatar uživatele
Stříbrný

cochee

Jenže uvažuj: odkud se má ten člověk správnou verzi dovědět, kromě opravy místním obyvatelem?
A ten hlasatel je profík, otázka ovšem je, zda si ten text sám připravuje. Ten by měl tu zmíněnou knížku vlastnit.

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3282
Zlatý quentos 1444
Zlatý mosoj 1404
Zlatý Drap 1263
Zlatý Kepler 1023
Zlatý led 742
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 680
Zlatý Lamalam 664
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.