henrycruel

Jak se správně skloňují cizí jména, která končí na písmeno E?

Jak je to se skloňováním cizích jmen, jako jsou: Bruce, Dave nebo Drake? Narazil jsem totiž na to, že někdo je skloňuje tak, že za jméno pouze přidá koncovku -ovi (Bruceovi, Daveovi…) a další nejprve vyjme písmeno E a až poté přidá -ovi (Brucovi, Davovi…), tak jsem se chtěl zeptat, jak by to mělo být správně?

Nejlepší odpověď
annas

Uvedla jsem skloňování na E i É. – je mezi nimi rozdíl – uvádím pro srovnání.

  1. Jména zakončená ve výslovnosti i v písmu na -é skloňujeme pomocí zájmenných koncovek (1., 5. p. René, Linné, Pelé, José, Mathé – 2. p. Reného, Linného, Pelého, Josého, Mathého).
  2. Ke jménům zakončeným v písmu na samohláskové písmeno a ve výslovnosti na souhlásku patí
    1. jména, ve kterých se na konci vyslovuje souhláska (souhlásková skupina), ale píše samohláskové písmeno (skupina samohláskových písmen), aniž to nějak ovlivňuje výslovnost předchozích souhlásek (Nikolai, May, Hemingway, Roy, Bleibtreu, Le-Loi, Matisse), a
  1. především jména, která obsahují koncovou němou (nevyslovovanou) samohlásku, která má vliv na výslovnost předchozí souhlásky (Bruce, Labiche, Corneille, Coleridge, Nagy, George, Maurice, Montaigne, France, Popovici). Pokud je to nutné z důvodu výslovnosti, zachováváme u těchto jmen v nepřímých pádech koncovou samohlásku či samohláskovou skupinu a pádové koncovky vzoru „muž“ připojujeme až za ni – buď k naznačení měkkosti předcházející souhlásky, nebo tam, kde se před koncovkou písmeno -c- vyslovuje jako [s]: Maurice [moris].

V případě jmen zakončených na němé -e se tedy tato hláska zachovává pouze ve 3. a 6. p. před koncovkou -ovi a v 7. p.

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=320

Sklopňování Bruce

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=Bruce
„1. pád Bruce
2. pád Bruce
3. pád Bruci, Bruceovi
4. pád Bruce
5. pád Bruci
6. pád Bruci, Bruceovi
7. pád Brucem“

Přečtěte si poznámky, které jsou u skloňování uvedeny.

Další odpovědi
Jakub Tlapal

Zdravím… Podívej se na https://www.sklo­novani-jmen.cz/ , tak ti vyskočí skloňování všech jmen. Já si tam taky často něco hledám, protože nerad oslovuju zákazníky v mailu v prvním pádě a ještě horší by bylo je oslovit špatně. A bohužel ne každý, kdo u nás žije má jednoduché jméno jako já 😁 .