štamgast

Proč je Odolena Voda a ne Odolená Voda? Proč je Veverská B-í-týška a ne Veverská B-i-týška?

  1. Proč je Odolena Voda a ne Odolená Voda?
  2. Proč je Veverská B-í-týška a ne Veverská B-i-týška?

Myslím si, že tyto dvě „úpravy“ usnadňují výslovnost názvů.

Nejlepší odpověď
annas

Včera jsem vkládala odpověď 2×, vždy zmizela – chyběl otazník. k.

Teď tedy potřetí.

Názvy obcí jsou dané historicky, na výslovnost si místní zvykli nebo si ji přizpůsobí po svém. Osobně názvy neřeším.

1. Osudy Veverské Bítýšky byly vždy spojeny s hradem Veveří. Ten měl být podle pověsti založen knížetem Kunratem roku 1059. Jeho původní název zní Vevera a je ho možno odvozovat buď od slova veverka či od slova vera (víra).

http://www.obec­veverskabitys­ka.cz/page.php?sec­tion=historie&show=his­torie

Doplňuji význam příjmení podle D. Moldanové – Vevera – z německého nářečního jména Wewer za Weber = tkadlec; též zpětné tvoření z podstatného jména Veverka.

Podle příslušností k místu – pak vzniklo přídavné jméno veverský

Existuje Velká Bíteš, Osová Bitýška a Veverská Bitýška. Názvy Bitýšek se odvíjejí od slova Bíteš.

„Jméno Bítýška je zdrobnělina od Bíteš. Bíteš (příp. Byteš) je přivlastňovací příd. jm. buď od staročeského osobního jména Bítech (vzniklého z Vít) nebo Bytech (domácké obměny os. jmen Radobyt, Cotěbyt). Přívlastek Veverská označuje příslušnost k panství hradu Veveří.“ (podle knihy Zeměpisná jména Československa)

„Úřední název Veverská Bítýška je platný od 20. října 1921. Do té doby, ale i po tomto datu bylo možné setkat se s různými variantami pravopisu: Byteška, Bytýška Veverská, Veveří Bytýška, Veverská Bitiška a další.“

http://www.pry­gl.net/rejstrik/bi­tyska.php

2. Odolena Voda = přivlastňovací podstatné jméno od křestního jména Odolen, tedy Odolenova voda = voda Odolena =´Odolena Voda.

„Odolen bylo jedno z mnoha staročeských křestních jmen a těžko je přisoudit v tomto konkrétním případě konkrétní osobě, byť k tomu některé historické události přímo svádějí.“.

http://www.odo­lenavoda.cz/cs/o-odolene-vode/historie/o-puvodu-mistniho-jmena-odolena-voda/co-znamena-slovo-odolena-voda/

Další odpovědi
Hlada

Název Odolena Voda nevznikl z vlastnosti vody. Je to město rytíře Odolena.
S Bítýškou neporadím.