Anikitos

Jak je to s lidskou duší v řecké mytologii? Je nesmrtelná?

V řecké mytologii se duše zemřelého dostane do podsvětí, kde zůstane už na věky ať už v Élysiu, Tartaru nebo na Asfodelových lukách.

V mytologii je několik lidských pokolení (věků) kde první existovalo už za vlády Kronovy (které vyhynulo). Další pokolení bylo stvořeno Titánem Prometheem spomocí bohyně Athény, která mu vdechla „nesmrtelnou“ duši.
Tak by mě zajímalo jestli zde bohové můžou nadobro zničit lidskou duši, když už ji sami stvořili?

Nejlepší odpověď
annas

Do řecké mytologie patří život, ale i smrt. Po smrti putovala duše zesnulého k branám podsvětí. Jako stín ji převozník Cháron převezl přes řeku Styx, která odděloval život mrtvých od světla živých. Za převoz musel mrtvý převozníkovi zaplatit mincí, kterou mu vložili do úst. Vstup hlídal Kerberos, který do podsvětí živého nepustil a roztrhal ho.

Lidská duše se převtěluje do těla, duše je v těle za trest, žije v těle v utrpení. Nemoc je projevem duše. V podsvětí musí duše projít jakousi očistou, pokud neuspěje, tak se za trest vrátí na svět a vtělí se do člověka či zvířete aby si odpykala hříchy. Čistá duše splyne s bohem.

O myotlogii se dá spíš uvažovat prostřednictvím filozofů. Např. Platón přirovnává duši k k okřídlenému dvojspřeží, které řídí vozataj, tj. rozum. Jeden kůň = dobro a druhý představuje zlo. Pokud vozataj ovládá koně, tak duše se pohybuje ve světě idejí v něčem nadpozemském, jakémsi nadnebeském prostoru, pokud rozum nezvládne dobro, duše se propadne do pozemské sféry.

Takže duše chce být svobodná, ale je připoutaná k fyzickému tělu. Duše je nesmrtelná, tělo je smrtelné. Takže duše stále čeká, až se po smrti toho, v jehož těle je uvězněná, objeví někdo jiný a může do něho přeskočit. Převtělování duší. Ale na rozdíl o mýtů to není trest, ale život duše.

Aristoteles tvrdí, že duše je principem života.Tělo funguje prostřednictvím duše . tělo je forma, duše je její obsah. Takže z toho vyplývá, že duše po smrti neexistuje. Duše je tedy uvnitř člověka, zvnějšku přichází jen rozum. Duši mají i stromy, zvířata. Protože duše umožňuje fungování všeho.

Zajímavá je myšlenka Platonovy jeskyně či jeho idejí, ale to je jiné téma.
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-skutecnost-skutecna

Podle filozofie Uvod do světa idejí od anglických autorů.

Další odpovědi
Kepler

Pojem lidské duše je nesmysl, který vznikl ze strachu ze smrti. Človíček doufá, že bude nějak fungovat i po shnití těla a mozku. Bohové nic zničit nemůžou, protože nejsou a tím pádem ani nic nemohli stvořit. Jsem nevěřící, díky bohu.

Roman71

Nevím sice co na to mytologie, ale Bible říká jasně že:
„duše, která hřeší — ta zemře“. (Ezekiel 18:4).

Je to pochopitelné? Život = existence / smrt = neexistence.