Kelt

Jak je to s dalším vydáním nějaké knihy? Jaké jsou podmínky?

Objevil jsem knihu, která vyšla před 50 lety a jak jsem zjistil, autor už nežije. Ale ta kniha by se mohla vydat. Kdybych tu knihu přepsal, upravil a zaktualizoval a připravil k vydání, tak co je třeba udělat, abych se náhodou něčeho nezákonného nedopustil? Kontaktovat tehdejší vydavatelství, rodina autora. Nevím. Má s tím někdo zkušenosti nebo poradíte, kde bych se mohl informovat? Děkuji.

Odpovědi
Funna

to že autor nežije nic neznamená, důležité je, jaká jsou na tuto knihu udělena autorská práva…např. na díla Karla Čapka padla autorská práva až 70 let po jeho smrti…ale to ještě neznamená, že si s nimi můžeš dělat co chceš…
autorský zákon zakazuje, aby si dílo někdo trvale osvojil, změnil, nebo vydal pod vlastním jménem…
pokud se pokusíš napsat vlasní knihu se stejným námětem, můžeš být obviněn z pagiátorství…
z výše uvedeného plyne, že tvá myšlenka je zcestná a pokud chceš něco vydat, musíš napsat vlasní knihu…

Speed77

Stále platí autorovo (spisovatelovo) právo – 70 let po jeho smrti, z něhož mu kynou příjmy a musí žádat o svolení (potomků autora nebo jiných, kterým teď to právo náleží). A taky je tu právo vydavatele (nakladatelství), ovšem pokud už je to 50 let od vydání, tak možná už je jejich právo „propadlé.“ Ale pak se ještě řeší vydání (zda jich není víc), zda už knihu někdo nepřipravuje, nějaké nakladatelství a musíš zařídit spoustu věcí, tvoje kniha taky bude novým oficiálním vydáním, takže musí být zapsaná, musí mít isbn a podobně.
viz Autroské právo a na internetu možno dohledat, jak se vydává kniha a jak je to s právy a povinnostmi nakladatele. Článků je dost, stačí hledat.

Jinak je to vždy dohoda, poplatky nebo převod práv a podobně.
Knihu nevydáš jen tak (obvlášť takovou, na kterou se vztahují určitá práva), potřebuješ k tomu nakladatelství (podnikání), splnit spoustu poviností, hodně práce a nákladů. To všechno na jednu blbou knihu.
Mimochodem sám – jako fyzická nepodnikatelská osoba knihu určitě nevydáš. Potřebuješ na to oprávnění (jako na každé jiné podnikání). Něco jiného by bylo, kdybys chtěl víc výtisků (dotisků) těch knih, nové vydání. To pak můžeš kontaktovat vydavatele/na­kladatelství a požádat je o dotisk a další. Některá současná nakladatelství myslím na požádání dotisknou některé své dřívější (Spíš nedávné) vydání, když už není v prodeji – ale musíš se zaplatit náklady, nejen cenu knihy, ale pořízovací náklady na vznik knihy. Někdy udělají spoustu dotisků – ale to spíš, když je po knize velká poptávka (od víc lidí) a když se sejde několik takových žádostí.
Po vyřízení všech těch problémů s právy a s vydáním nového vydání možná můžeš využít služeb nějakých tiskáren/nakla­datelství, které to udělají za tebe – ale to je vše o dohodách, všechny ty postupy a podobně. S jednou knihou – i jen s novým vydáním – je spousta práce. Spousta lidí, využití spousty služeb od jiných.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.