Myslím v češtině. Člověk má vzor pán. a v množném čísle to jsou
lidé? A ti se skloňují podle čeho? Nebo to je lid (hrad) a lidé (jaký
vzor?)
No každopádně mám v tom zmatek…
ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce
| Zajímavá 0 před 5856 dny |
Sledovat
Nahlásit
|
Ten člověk (2. p. -a) = ten pán (2. p. -a).
Mn. č. lidé – kromě 1. a 5. p. se skloňují podle vzoru kosti – 2. p. -í, 3. p. -em, 4. p. -i, 5. p. -é, 6. p. o -ech, 7. p. -mi.
Lid – hromadné podstatné jméno, přirozený rod životný (souhrn lidí, kteří někde jsou), gramaticky rod neživotný – skloňování ten lid jako ten hrad.
| 0 Nominace Nahlásit |
Otázka mě tak zaskočila,že si za boha nemůžu vzpomenout ani na jeden vzor mužského rodu.
|
0
před 5856 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
V jednotném čísle – pán
v množném čísle – 1. pád – páni
|
0
před 5856 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
U otázky nebylo diskutováno.
Nový příspěvek| annas | 5282 | |
| Kepler | 2867 | |
| Drap | 2735 | |
| quentos | 1816 | |
| mosoj | 1594 | |
| led | 1401 | |
| marci1 | 1381 | |
| aliendrone | 1230 | |
| elkon | 1183 | |
| zjentek | 1175 |
| Astronomie |
| Fyzika |
| Jazyky |
| Matematika |
| Sociální vědy |
| Technické vědy |
| Ostatní věda |