Terixína

Jak je pátý pád slova Anaximandros?

Varianty Anaximandře! a Anaximandre! jsou nesprávné, proto mě zajímá správná odpověď.

Nejlepší odpověď
annas

Váš dotaz je nepřesný. Chcete-li znám přesnější odpověď, je třeba uvést kontext.

Záleží na dalších okolnostech, např. na tom, kde jste tento tvar užila, zda v textu odborném, nebo neodborném. Nebo se má skrýt antický původ atd.

Podle PČP u jmen řeckého původu se v odborném textu v nepřímých pádech vypouští koncovka – os, us, as atd. Ale často dochází k dubletům, takže to není jednoznačné.

Nevím, kdo vám řekl, že vámi uvedený „zkrácený“ vokativ je chybný, i když možný je.

Takže v neodborném textu bych napsala delší tvar – Anaximandrosi!

Stejně jako u slova Marsyas, který patři do téže kategorie.
5. pád – Marsyasi! Marsye!

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=Marsyas

Další odpovědi
Lamalam

Anaximandre je nesprávné? Proč?

Pokud si dobře pamatuji, tak mužská podstatná jména řeckého původu zakončená na -us nebo -os, skloňujeme tak, že k původnímu základu, který vznikne odtržením koncovky, přiřazujeme koncovky odpovídajícího českého vzoru. Základ Anaximadr je jako vzor pán, čili Anaximandre jako pane.

Emefej

Anaximandre!

JájsemRaibek

Asi Anaximandrosi!

Dochy

Podle mne by mělo být správně buď Anaximandre, nebo spíš Anaximandře. Anaximandrosi jen v případě počeštění slova pro jiný význam… Něco jako globus bez globu, ale obchod Globus bez Globusu.

Klaproth

Anaximandre.