xiperio

Jak je možné, že arašídové máslo má v názvu slovo „máslo“?

Zákon říká, že aby bylo možno nazvat výrobek „máslem“, tak musí obsahovat min 80% mléčného tuku. Ostatní výrobky se musí jmenovat jinak. Včera jsem byl v BILLE a tam vidím v regále arašídové máslo. Jak je to možné , když tu podmínku o min, obsahu mléčného tuku nesplňuje?

Nejlepší odpověď
Ametyst

Arašídové máslo není evropský výrobek. Má původ v Americe, jako peanut butter. S hloupými regulacemi EU by neměl mít nic společného, ledaže by ho začali vyrábět třeba Češi nebo Maďaři: potom by už nebylo americké.

Další odpovědi
annas

1. Existují tři hlavní důvody pro pojmenování arašídové máslo v USA

Za prvé, jeho struktura je docela podobná máslu při pokojové teplotě. Je snadno roztíratelné nožem a při zahřátí se roztaví na kapalinu.

Za druhé, stejně jako máslo, má vysoký obsah lipidů, pouze místo mléčného tuku je arašídový.

Konečně podle pojmenování je jasné, z čeho výrobek je vyrobený. Jde tedy o máslo, které je vyrobené z arašídů.

https://www.qu­ora.com/Why-is-it-called-peanut-butter-when-theres-no-butter

2. Česká republika

„PROČ SE ARAŠÍDOVÉ MÁSLO MŮŽE JMENOVAT "MÁSLO“ A TO POMAZÁNKOVÉ NE?

„Legislativa EU (Nařízení 1308/2013) stanovuje, že označení "mléčné výrobky“ je rezervováno výlučně pro pravé mléčné výrobky. Tedy výrobky, jejichž složky nebyly nahrazeny nemléčnými produkty.

Ve svém rozhodnutí (C-422/16, případ TofuTown) Evropský soudní dvůr rozhodl, že pojem „mléko“ je rezervován výlučně pro mléko živočišného původu. EU legislativa nijak nezakazuje produkty, kde jsou mléčné složky nahrazeny jinými, ale zakazuje v takovém případě používat pojem „mléčný“.

K tomuto pravidlu však existuje výjimka: zákaz se nevztahuje na seznam výrobků, jejichž přesná podstata (charakter) je jasný z jejich tradičního užívání a/nebo pokud se jejich označení používá k tomu, aby popsalo charakteristickou kvalitu daného produktu. Tento seznam je obsažen v rozhodnutí Komise 2010/791/EU a v nařízení 445/2007. Označení „arašídové máslo“ na seznamu těchto výjimek je a proto se může používat.

Zjednodušeně řečeno jde však o to, že arašídové máslo není mléčný produkt a proto se na něj nevztahuje legislativa o mléčných produktech."

https://ec.eu­ropa.eu/czech-republic/news/e­uromyty_cs

Drap

Neni vyráběno v EU, tak tam může být napsáno cokoli. Arašidové máslo je běžný název který kupující používají a nikoho ani nenapadne aby jim v tom dělal zmatky jako třeba u nás. Léta jsme používali tuzemský rum a také to nikomu nevadilo. Zkrátka nový pán, nové pořádky.

Pepa25

Jednoduše – požadavek je používat výrazy jako syrovátka, smetana, máslo, sýr atd, jen výrobky z mléka, ale je zde výjimka pro „produkty, jejichž povaha vyplývá z tradičního používání a/nebo pokud se označení jasně používá pro popis charakteristické vlastnosti produktu“. Je k tomu celé nařízení – viz odkaz, jsou tam kokosové mléko, arašídové máslo, ale i třeba slovenská cukrovinka „vtáčie mlieko“ nebo polský „ser jabłeczny“

Zdroj: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/cs/AL­L/?uri=CELEX:32010D07­91

Dochy

Pro některé výrobky existují vyjímky. Stejně tak mi jsme mohli mít tuzemák apomazánkové máslo, kdyby někdo včas zařval že to mít chceme ☹ Bohu6el jsme zmeškali a řvát začali až když bylo pozdě.

jáára

Protože tam mléčný tuk nemá co dělat a je v podstatě nezaměnitelný s „máslem“.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

xiperio

I když s některými nařízeními EU nesouhlasím, tak si myslím, že zrovna tohle je na místě. Výrobci každý brak nazvali máslem a když to pak člověk donesl domů tak to byl hnus. Musel jsem pak vždy studovat složení. Teď když vidím máslo tak mám jistotu, že to máslo je. Ale mám dojem, že to Arašídové máslo bylo vyrobeno v EU. Ale ještě to zjistím. A mimochodem, Pomazánkové máslo jsme si oblíbili, nikdo si ho s klasickým máslem nepletl, každý ho znal, a přece se muselo slovo Máslo s názvu vypustit.

annas

Přečtěte si o tom v odkazu, který jsem vložila. Pomázánkové máslo jsem neuváděla, jen arašídové.