cappuccino

Jak je mozne, ze az letos se zjistilo, ze prijimacky na stredni skoly jsou zastarale?

Copak ministerstvo nepocitalo se silnymi rocniky? Neni trochu pozde na zmeny?
https://cnn.i­prima.cz/prodlou­zeni-povinne-skolni-dochazky-i-kritika-prijimacek-bek-predstavil-navrhy-zmen-346927?utm_sou­rce=www.seznam­.cz&utm_medium=sek­ce-z-internetu#dop_ab_va­riant=0&dop_sou­rce_zone_name=hpfe­ed.sznhp.box

Nejlepší odpověď
Drap

Zjistili sice že přijímačky jsou zastaralé ale že se tisíce děti nedostanou letos na žádnou střední školu, ani do učebního oboru si doposud toho nikdo nevšiml. Přitom se o tomto stavu školních ročníků ví už prokazatelně 15 let. Proč už nedostatek míst neřešil nikdo už před léty: Bek jako ministr se snaží. Má letos ve školství ušetřit 2 miliardy, tak to vyřeší tím, že si půjčí 45 miliard d EU. To se nám bude ten státní schodek pěkně snižovat. A pokud y to nevyšlo, tak zase zvýšime některou z daní.

Další odpovědi
orwell

Až letos se zjistilo… No, asi takhle: Každý ministr musí přinést s sebou něco nového, neotřelého, musí s ním zavát čerstvý vítr, aby se vidělo, že je borec a že si tu funkci (a peníze samozřejmě) zaslouží. A protože nastupuje do funkce teď, proto „teď“ se zjistilo…
Já bych se nějakými velkohubými prohlášeními moc nevzrušoval. Možná, že po pár měsících, až opět bude nastupovat nějaký další v pořadí, zruší přijímačky úplně, nebo se budou dělat online za pomocí AI. A taková matematika by se mohla vůbec vyškrtnout. Co s ní, když dělá studentům jen potíže. Nakonec pro život stačí umět sčítat, odečítat, násobit, dělit, možná Ještě tak maximálně trojčlenka a procenta.
A propos, vzpomínám si na jednoho svého bývaleho kolegu, který mi vyprávěl, jak dělal jakýsi konkurs na významnější manažérskou funkci (nebylo to ve školství). Ptali se tam na různé věci, jak byste řešil to a ono, jak byste se zachoval v případě, že… atd. Povídal mně: Bylo mi jasné, že se musím zásadně odlišovat od přepokládaných odpovědí dalších zájemců o funkci a tak zariskoval. Na otázky komise odpovídal ve stylu: zrušit, vyhodit, zredukovat,… Komise na něj sice poté hulákala „Člověče, vždyť Vy byste nám tady zlikvidoval celý podnik!“ No, ale nakonec BYL PŘIJAT! Zřejmě proto, že se nebál razantních řešení, v případě potřeby třebas i vyházet lidi, atp. Znám to pouze z jeho vyprávění, ale věřím tomu.
Takže já si myslím, že situace ve školství je známá už dlouho a ne, že letos se zjistilo…

da ny

Nějak se musí odůvodnit požadavky na desítky miliard ze státního rozpočtu, na další aktivity/činnost ministerstva. Problémy (známé a letité) se neřeší, problémy se vyrábějí (nové).

petrph

Pokud si ten příslušný odstavec v článku přečtete, tak ten ale hovoří o něčem trochu jiném. Nikoliv o přijímačkách, ale o systému podávání přihlášek. A tam by se zmíněná změna hodila. Cituji
„:.Klíčové je podle něj celý systém elektronizovat a umožnit uchazečům například seřadit školy v pořadí, v jakém o ně mají zájem. Rychle by pak bylo jasné, kdo je přijat na svou prioritní školu, na třetí nebo třeba na žádnou.“..

cappuccino

Smutne je, ze to odnesou tisice deti:( A jak to ovlivni jejich dalsi zivot, o tom se ani nemusime bavit.