Avatar uživatele
paul1

Jak je možné, že atmosféra Jupitera neshoří, nebo nevybuchne, když se skládá převážně z vodíku (95%) ?

Někde jsem informaci o Jupiteru zachytil, už ani nevím kde a zatím jsem nenašel vysvětlení. Že je vysoce hořlavý je známo z katastrofy vzducholodě Hindenburg.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Jupiter_(pla­neta)

Upravil/a: paul1

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? zjentek, aliendrone před 1146 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

Vodík představuje palivo, ale k hoření nebo výbuchu je zapotřebí ještě oxidant. Ten může představovat kyslík, vzduch nebo spousta jiných oxidačních činidel.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kelt

Aby plyn shořel nebo vybuchl je třeba takové složení , které odpovídá určité koncentraci (minimální a maximální). A když je třeba celá atmosféra z vodíku, ale není tam kyslík, tak nemůže proběhnout reakce.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Arne1

Co je zapotřebí k hoření? (učí se to už malé děti) No přece vzduch a z něho kyslík. Může něco hořet bez vzduchu (kyslíku) ? No nemůže !
Je na Jupiteru kyslík ? Není ! Je tam spousta plynů, ale zrovna ten kyslík tam chybí.
Ještě by byla možná podobná reakce s jiným plynem – fluorem. Ale ten je mnohem vzácnější než kyslík.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Zemní plyn také bez kyslíku nehoří. Už jsi někdy viděl navařování potrubí na potrubí se zemním plynem. Neznalým běhá mráz po zádech.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Avatar uživatele
paul1

No dobře, díky. Já jsem jen vycházel z informace, že slunce se skládá převážně vodíku (95%) a hélia a že plyny na povrchu slunce hoří (viz. odkaz).

před 1137 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
paul1

No dobře, díky. Já jsem jen vycházel i informace, že slunce se skládá převážně z hélia a vodíku a že plyny na povrchu slunce hoří (viz link)

před 1137 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
paul1

K „Arne1“. Asi jsem se fakt učil o tom, že k hoření je nutný kyslík. Ale to bylo někdy před 70 lety, tedy v šerém dávnověku, takže jsem už pozapomněl. Ale trošku jsem si pamatoval, že na slunci vodík hoří. Nevím, či je tam i kyslík, to jsem nějako nenašel.

http://www.zson­drejov.cz/Astro­proj/web/Czech/Ssou­_Slun.html

před 1146 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

jenže to není „hoření“ (oxidace) ale jaderná fůze.

před 1145 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek