paul1

Jak je možné, že atmosféra Jupitera neshoří, nebo nevybuchne, když se skládá převážně z vodíku (95%) ?

Někde jsem informaci o Jupiteru zachytil, už ani nevím kde a zatím jsem nenašel vysvětlení. Že je vysoce hořlavý je známo z katastrofy vzducholodě Hindenburg.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Jupiter_(pla­neta)

Nejlepší odpověď
Kepler

Vodík představuje palivo, ale k hoření nebo výbuchu je zapotřebí ještě oxidant. Ten může představovat kyslík, vzduch nebo spousta jiných oxidačních činidel.

Další odpovědi
Kelt

Aby plyn shořel nebo vybuchl je třeba takové složení , které odpovídá určité koncentraci (minimální a maximální). A když je třeba celá atmosféra z vodíku, ale není tam kyslík, tak nemůže proběhnout reakce.

Arne1

Co je zapotřebí k hoření? (učí se to už malé děti) No přece vzduch a z něho kyslík. Může něco hořet bez vzduchu (kyslíku) ? No nemůže !
Je na Jupiteru kyslík ? Není ! Je tam spousta plynů, ale zrovna ten kyslík tam chybí.
Ještě by byla možná podobná reakce s jiným plynem – fluorem. Ale ten je mnohem vzácnější než kyslík.

mosoj

Zemní plyn také bez kyslíku nehoří. Už jsi někdy viděl navařování potrubí na potrubí se zemním plynem. Neznalým běhá mráz po zádech.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

paul1

No dobře, díky. Já jsem jen vycházel z informace, že slunce se skládá převážně vodíku (95%) a hélia a že plyny na povrchu slunce hoří (viz. odkaz).

paul1

No dobře, díky. Já jsem jen vycházel i informace, že slunce se skládá převážně z hélia a vodíku a že plyny na povrchu slunce hoří (viz link)

paul1

K „Arne1“. Asi jsem se fakt učil o tom, že k hoření je nutný kyslík. Ale to bylo někdy před 70 lety, tedy v šerém dávnověku, takže jsem už pozapomněl. Ale trošku jsem si pamatoval, že na slunci vodík hoří. Nevím, či je tam i kyslík, to jsem nějako nenašel.

http://www.zson­drejov.cz/Astro­proj/web/Czech/Ssou­_Slun.html

Dochy

jenže to není „hoření“ (oxidace) ale jaderná fůze.