gggggggggggg

Jak funguje u policie, když dítě nepřijde domů a rodiče zavolají policii, prestože vědí, kde je?

Dobrý den, prosím o radu.
Situace: Dítě 15 let odejde večer ven na párty i přes výslovný zákaz rodičů. Rodiče ho doma nenajdou, dojde jim, že je na párty. Vědí, kde se párty koná.
Otázka: Mohou rodiče na dítě zavolat policii? Co z toho plyne pro dítě a co pro rodiče? Je tam pro nějakou stranu nějaký zápis v rejstříku? Bude to policie řešit hned, později nebo vůbec?
Děkuji.

Odpovědi
elkon

Z toho plyne jediné, že rodiče nemají žádnou autoritu a neumí vychovávat své dítě. Policie rodinné vztahy řešit za vás nebude.

Filip84

Ano, rodiče mohou zavolat na policii. On každý může zavolat na policii, proč by jako nemohl?

Pro dítě z toho, že si rodiče popovídají s policistou, neplyne nic.

Pro rodiče u toho může plynout návštěva z OSPODu. Nebo také nic.

Neexistuje žádný rejstřík, do kterého by se zapisovaly hovory rodičů na policii. Takže: ne.

Policie to nebude řešit hned, ani později, protože ji v tom brání zásada enumerativnosti veřejnoprávních pretensí.

A nemáš za co. Příště přijď s ještě debilnějším dotazem, je jich tu, poslední dobou, opravdu málo! 🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️🙄

Mravenec

Existuje zde možnost ZAJIŠTĚNÍ haranta, dle ustanovení § 26 odst. 1 písm. h, zák. č. 273/2008Sb. – Policista je oprávněn zajistit, osobu, která je nezletilá, je-li to nezbytné pro její navrácení do rodičovské nebo obdobné péče. (Píšu to z hlavy, možná je tam slovíčko nějak jinak.)

Harant bude zajištěn a odvezen zpět k rodičům. Bude dále informován OSPOD, který si zahájí své vlastní vnitřní úkony.

Pro rodiče plynou opletačky s OSPODem, pro dítě rovněž. Nicméně rodiče jsou povinni zamezit takovým následkům, aby harant nechodil na párty a nechlastal, kor přes výslovný zákaz.

zjentek

Pokud: Důvěřuji dítěti, není kde má být, nebere mobil, volám policii. Policie povinně jedná. Teprve poté řeším s dítětem důvěru mezi námi. Nevím zda seš rodič či dítě, ale… Je to prosté 🤷‍♂️

Filip84

Mravenec: Když rodiče ví, kde je jejich fakan na party (což, mimochodem, a priori neznamená, že bude namrdaný), tak si tam pro něj mohou dojet sami, ne? Proč by měla konat policie? Ano, pokud jim tam nikdo neotevře, nebo je vyhodí, tak prosím, pak by – případně – bylo na místě zavolat policii, a ano, až by fakan odmítl s rodiči odejít, i přes výzvu a poučení policisty, mohl by být zajištěn podle § 26 odst.1 lit.h) policejního zákona.

Sakra, policie není „pasťák“, ani „polepšovna“. Jiná věc by byla, kdyby rodiče nevěděli, kde se fakan nachází, ale když vědí?

Mravenec

Počítal jsem právě s verzí, že harant s rodiči nebude chtít odejít. Protože když jedná proti vůli rodičů a jde na párty, nebude pak s nimi dobrovolně odcházet.

Filip84

Ano, to je klidně možné. Myslím, že by pomohlo, kdyby si s sebou vzali karabáč, tak jako jenom by ho ukázali, že mají, nový. 😂😅

Ale vážně: zákon o policii s tím ale příliš nepočítá, pročti si k tomu i ty další odstavce, tam se vysloveně počítá s tím, že, dejme tomu, fakan uteče z diagnosťáků, teďka hlídka ho spatří, kdy je vyhlášeno pátrání, kdy je pátek, tak ho „kluci“ zajistí, dovezou do záchytné stanice pro problematické fakany, a tím Schluß. U fysických osob jde, třeba, spíš o to, že fakana nechce vydat druhý rodič, nebo prarodič, nebo tak něco a podobně.

Nevím, že by Ausgerechnet k tomuto byla judikatura (ale tak mohu ještě pohledat, že, ale silně pochybuju), ovšem už jenom logickým výkladem dojdeš k tomu, že to bude na hraně práva, případně.