Kelt

Jak funguje poznámkový blok na počítači?

Mám textové soubory s příponou odt, na Libre office, které ale neotevřu na žádném jiném počítači. Chtěl bych si je převést do wordovského souboru s příponou doc, které bych mohl otevřít na dalším počítači a napadlo mne, že bych text vložil do poznámkového bloku s příponou txt, všechny tyto soubory bych vložil do USB, otevřel na novém počítači a text zase vložil do wordovského souboru doc. Je to možná zdlouhavé, ale povede to k danému výsledku. Další možnost je vložit text do mailu a poslat ho sám sobě a pak ten text vybrat a vložit do Wordu. Samozřejmě, že nejlepší je mít přímo nainstalovaný Word, ale nějak se mi to nepodařilo. Takže děkuji za rady.

Nejlepší odpověď
aliendrone

To je pěkná blbost. Jestli chceš soubor „odt“ převést do „doc“ (docx), tak v Libre vyber možnost „Uložit jako“ a vyber příslušnou příponu.

Tvým postupem (přes notepad) to sice také jde, ale přijdeš o data jako je druh a typ písma, formátování textu atd., o tom že to je jako drbat se pravou nohou za levým uchem nemluvě. ;) :D :D

BTW – soubory s příponou „odt“ otevřeš na KAŽDÉM počítači, který má nainstalován příslušný SW – typicky Libre office, Open office atd. Dnes už každý druhý počítač má svobodný soft, jen státní úřady, které si mohou dovolit utrácet za licenční poplatky miliony z našich daní se drží zuby nehty Microsoftu (pochop, jde o prachy a víš jak to ve kšeftě chodí).

Další odpovědi
anonym

LibreOffice můžeš nastavit tak aby u nových dokumentů používal prioritně DOCX/XLSX formáty místo ODT/ODS … postup jak to udělat je jednoduchý. V spuštěného programu LibreOffice vybereš Nástroje->Možnosti (stačí i jen klávesová zkratka PravýAlt+F12). Tam vybereš v levém sloupci Načíst/Uložit->Obecné a vpravo pak najdeš dvě roletky nadepsané „Typ dokumentu“ a „Vždy ukládat jako“ … V první z roletek vybereš typ dokumentu „Textový“ a v druhé změníš „.odt“ na „Word 2007–2019 *.docx“. Pak opět v první roletce vybereš tentokrát „Sešit“ a v druhé změníš „.ods“ na „Excel 2007–2019 *.xslx“ … Do třetice pak totéž ještě můžeš udělat i s prezentací …

Od té chvíle bude LibreOffice všechny nové dokumenty vytvářet právě ve formátech docx/xslx/pptx tož se ti bude hodit pokud často komunikuješ s uživateli kterým z jim neznámých formátu naskakuje vyráška.

Velmi doporučuji nastavit právě ty formáty co končí x-kem. Narozdíl od starých doc/xls/ppt jsou totiž novější docx/xlsx/pptx už relativně dobře zdokumentované ISO standardy stejně jako jsou ISO standardem i formáty odt/ods/odp v tomto ohledu jsou si tyto rodiny formátů rovny.

Dochy

Použít poznámkový blok je nesmysl v situaci kdy máš v dokumentu nějaké formátování (různé velikosti a typy písem, nadpisy, úpravu stránek, obrázky apod.) Libre office určitě umí ukládat do doc nebo lépe docx. Novější Word umí otevřít i odt.

S RTF nemám moc zkušeností, měl by být univerzální a relativně bezproblémový. Ale chce to vyzkoušet.

Ukládat do PDF je nesmysl v situaci kdy se očekává nějaká další editace souboru (je jen hodně omezeně editovatelný, typicky jde o formát pro publikování textu – hotová kniha)

ivzez

Kelte,

zkuste dokumenty „uložit jako“ a zvolte příponu RTF
(Rich Text Format) → to je „univerzální formát, který
otevře každý kancelářský balík.

Jedinou nevýhodou formátu RTF je skutečnost,
že při vložení obrázku je výsledný soubor moc velký.

Další možnost je dokument přímo z LibreOffice
vyexportovat do PDF → tento formát má navíc tu výhodu,
že se ve všech PC zobrazí přesně tak, jak jste jej vytvořil.
Dokonce včetně písem (fontů), které příjemce nemá nainstalována.

Formát DOC nebo DOCX nedoporučuji, protože
u příjemce na jiném PC často dojde k „rozhození formátování“.
_____

Pokud byste použil Notepad,
dostal byste textový soubor bez formátování.
_______

Doplňuji:

Formát PDF se hodí tam, kde potřebujete, aby se příjemci
soubor otevřel přesně tak, jak jste jej vytvořil a nechcete, aby
jej nějak upravoval, doplňoval apod.

Dá se vytvořit i PDFko, v němž může příjemce vyplnit jen některá
pole, ale na to už byste potřeboval speciální (drahý) program.

anonym

V odpovědi jsem popsal jak přimět LibreOffice k tomu aby nové dokumenty vytvářel rovnou ve formátech docx/xlsx/pptx. Tady ještě doplním že k tomu abys převedl například formát odt na doc, stačí jej otevřít opět v LibreOffice, klepnout na menu Soubor->Uložit jako… a zde v dialogu vybrat formát „Word 2007–2019 (docx)“ a je to, soubor se uloží jako docx a nemusíš nic nikam přenášet přes schránku.

anonym

A rozhodně k tomu ani nemusíš mít word, to je skutečně zbytečnost a plýtvání penězi.