Panthe

Jak funguje alkohol a schopnost rozpovídat se?

Znám spoustu lidí, kteří jsou inteligentní, ale tiší a ve větší společnosti moc nevyčuhující. Avšak pokud si dají sklenku vína nebo pivečko, jsou schopní se rozpovídat. Otázka je, v čem toto spočívá. Alkohol zvyšuje nějaký chemický/fyzikální atribut v lidském těle, který má toto za následek, ví se vlastně, proč k tomu dochází a díky jakému principu? Lze tohoto dosahovat i jinak než pomocí alkoholu? Tak, aby byl člověk schopen takové rozverné komunikace za jakýchkoliv okolností? Snad jsem svou otázku usměrnil dostatečně, aby bylo jasné, kam tím mířím. Děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
anonym

Hlavním důvodem opilosti je narušení nervové činnosti působením alkoholu na mozkové buňky, a to zejména na buňky mozkové kůry.
Kůra mozková funguje jako jakýsi cenzor. Jsou v ní uloženy hodnoty, které uznáváme. Alkoholem se mozková kůra vyřadí a často pak nastupuje pudovost, agresivita. Kromě negativního působení na mozek, má alkohol zhoubný vliv i na ostatní orgány – zejména játra, která nesou hlavní břemeno při odbourávání alkoholu.
Alkohol se začne vstřebávat do organismu přes trávicí soustavu – něco málo se vstřebá už v ústech, ale většina až v tenkém střevě, přesto se tak může dít už několik minut po vypití. Cévní soustavou se pak rozváží po celém těle, dostane
se do srdce, mozku, svalů a ostatních tkání. Naše tělo neumí alkohol ukládat, takže jakmile se objeví v krvi, nastupují játra, která zajistí jeho odbourání dvoustupňovým procesem oxidace, a zvládnou tak rozložit až 95% alkoholu z našeho drinku.
Jakmile se alkohol dostane do nervové soustavy, vybírá si receptory, které nám právě přináší pocity pohody a relaxace… a té dobré zábavy, kterou tak trochu očekáváme. Pokud ale příliš rychle dorazí další zásilka, obsazené receptory nasměřují nový alkohol do centrální nervové soustavy a oblasti mozečku, což znamená, že v lepším případě
se dostaví pocit útlumu, v horším případě pocit deprese, nebo naopak se odjistí agresivní chování bez hranic a pravidel. Mozeček má mimo jiné na starosti koordinaci našich pohybů, takže se nemůžeme divit, že když on se dostane na párty, tak my
se z ní budeme plazit, nebo prostě budeme muset počkat, než játra udělají svojí práci
Alkohol napodobuje účinek mnoha drog. Působí podobně jako kokain a amfetaminy. Tím vyvolává pocity vzrušení. Současně vyvolává pocity podobné při užití Valia a jiné zklidňující léky. Tím způsobuje odstranění zábran a úzkost. Napodobuje anestetika (např. ether) a tím poruší spojení mezi tělem a myslí. Je to zrada – člověk se cítí sebejistě, ale přitom je neschopný akce.
http://www.cpzp­.cz/clanek/246-0-Jak-pusobi-alkohol.html

Další odpovědi
iceT

Je známo, že alkohol odbourává zábrany, proto jsou ti tiší lidé po pivu nebo panáku uvolněnější. Takže bych řekla, že alkohol tlumí sebekontrolu.

marci1

Alkohol je látka, která člověka uspokojí, vyvolá v něm pocit, že je šťastný, že je v pohodě a může se svěřit se svými štístky i bolístky. Tak se rozpovídá. Vlastně tak fungují i drogy. Pokud je člověk v pohodě, je spokojený se svým životem, věří v to, co se mu splní, tak ke svému životu alkohol nepotřebuje. 🙂

anonym

Alkohol vždy jazyk rozváže, a to většinou každému.

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.