Barbarka

Jak dlouho trva, nez se v exterieru vypari rtut z praskleho venkovniho teplomeru?

Teplomer je umisten na stene dřevěné chaty, nikdo si nevzpomíná jestli vubec byl rtutovy (snad ne), ani nevime kdy praskl. Ale zajimalo by me, jestli pro nas muze byt ohrozenim kdyby rtutovy byl, predpokladam, ze kdyz je venku, tak snad ne? Snad nekdo bude vedet

Odpovědi
Kepler

Rtuť v tom teploměru asi nebyla, už je mnoho let zakázaná. Jsi jistá, že šlo o rtuť?Dnes se používají lihové. Ty většinou prdnou při 50 st na přímém slunci. Co se týká rtuti, může být nebezpečná jen ve výparech, nebo ve formě organokovových sloučenin. Jestli ten těžký tekutý kov měl možnost uniknpout někam dolů, tak ho doma na stopro nemáš.