roxy52

JAK DLOUHO JE PROMLČECÍ DOBA

Po letech mě VZP napsali,že tam mám nezaplacené určité měsíce.Tuto pohledávku jsem uhradila.Ještě mám doplácet penále,které je o několik set procent větší,než samotný nedoplatek.Jak dlouho je promlčecí doba ?

Nejlepší odpověď
standa

Obecná promlčecí lhůta je 3 roky.
Ale v případě sociálního a zdravotního pojistného (včetně úroků a penále) je lhůta promlčení 5 let ode dne splatnosti tohoto závazku.

Důležité je, k jakému termínu bylo splatné to penále a taky je důležité, zda jste během doby nebyla ze strany VZP jakkoli vyzývána k úhradě vašich závazků. Pokud jste obdržela nějakou ´výzvu´, tak se promlčecí lhůta k tomuto datu ukončuje a začíná běžet nová 5letá lhůta.

Ještě bych doplnil, pokud závazek není promlčen, tak máte ještě možnost požádat o prominutí placení penále.