zzzlatokopka

Promlčuje se nezaplacené zdravotní pojištění? Po kolika letech?

Je povinnost platit ho ze zákona, jde to promlčet?

Můj bratranec odešel v roce 1992 do USA, od té doby tam trvale žije, nikdy se do čr nevrátil, udělal ale chybu a neodhlásil se na ZP.

V USA si pojištění neplatí, není too tam povinnost. Pojišťovna mu poslala k jeho rodičům dopis, ten jim na poště nedali, byl do vlastních rukou. Je jasné, že ten dluh budou vymáhat, bude muset zaplatit všech 23let i s úrokem, nebo je tam něco promlčeno??? S rodiči se na pojišťovně nechcou bavit, prý ochrana soukromí atd. ☹

Bratranec přijet nemůže, má obavu, že by se do USA nemohl vrátit.

Všem předem děkuji za oodpovědi.

Nejlepší odpověď
briketka10

mě přišli od roku 1991 na nezaplacený dluh
a penále, ale poslali mi ten dopis až po pěti,
nebo sedmi letech nepamatuju se, ale měla
jsem plný invalidní důchod, tak jsem dopisem
požádala o zrušení celého dluhu a světe div se
všechno mi odpustili nic jsem neplatila :))

Další odpovědi
Pepa25

Bohužel pojistné má zvláštní režim, promlčecí lhůta je tam 10 let (do r. 2012 to bylo 5 let).
Určitě se dají některé věci řešit korespondenčně, např. v případě požadavku an ověřený podpis mu podpis ověří na zastupitelském úřadě.
Viděl bych to, že nejprve by si měl zkusit na svoji pojišťovnu (VZP nebo jiná?)zavolat, když se s ním nebudou bavit, tak poslat „Prohlášení o dlouhodobém pobytu v cizině“ http://www.vzp­.cz/klienti/po­byt-v-zahranici/dlou­hodoby-pobyt-v-zahranici
a také si požádat o potvrzení bezdlužnosti – tam by mu měli říct, že naopak dluží a kolik.
Několik kontaktů – může zkusit emailovou komunikaci:
http://www.vzp.cz/o-nas/pobocky/pra­ha/odborna-pracoviste-v-praze-kontakty/odbor-pojistneho-a-spravy-pohledavek

Jo a jestli má v ČR nějakou nemovitost (stačí spoluvlastnický podíl), tak mu tam v případě dlužného pojistného pojišťovna hodí soudcovské zástavní právo, v tom jsou docela důslední …

Zdroj: § 16 zákona 592/1992 sb.

pizlicka

tak riskovat a doufat,ze se na mě nepřijde,je blbost.jen proto,ze jsem platila se zpozdenim tri dnu,nekolik let,midali penaly 30tisic,hadi jedni.ale požádala jsem o odpusteni penale,a odpustili mi 27000kc tak jsem platila jen 3tisice.nakonec jsem zjistila,ze penale opousti vsem.me to prijde,ze to penale umyslne nadsadi,aby byli lidi stastni,ze plati jen 3tisice.