Avatar uživatele
zzzlatokopka

Promlčuje se nezaplacené zdravotní pojištění? Po kolika letech?

Je povinnost platit ho ze zákona, jde to promlčet?

Můj bratranec odešel v roce 1992 do USA, od té doby tam trvale žije, nikdy se do čr nevrátil, udělal ale chybu a neodhlásil se na ZP.

V USA si pojištění neplatí, není too tam povinnost. Pojišťovna mu poslala k jeho rodičům dopis, ten jim na poště nedali, byl do vlastních rukou. Je jasné, že ten dluh budou vymáhat, bude muset zaplatit všech 23let i s úrokem, nebo je tam něco promlčeno??? S rodiči se na pojišťovně nechcou bavit, prý ochrana soukromí atd. ☹

Bratranec přijet nemůže, má obavu, že by se do USA nemohl vrátit.

Všem předem děkuji za oodpovědi.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56, briketka10, gagaga, marci1, gecco před 3368 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
briketka10

Odpoveď byla označena jako užitečná

mě přišli od roku 1991 na nezaplacený dluh
a penále, ale poslali mi ten dopis až po pěti,
nebo sedmi letech nepamatuju se, ale měla
jsem plný invalidní důchod, tak jsem dopisem
požádala o zrušení celého dluhu a světe div se
všechno mi odpustili nic jsem neplatila :))

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?zzzlatokopka Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Pepa25

Bohužel pojistné má zvláštní režim, promlčecí lhůta je tam 10 let (do r. 2012 to bylo 5 let).
Určitě se dají některé věci řešit korespondenčně, např. v případě požadavku an ověřený podpis mu podpis ověří na zastupitelském úřadě.
Viděl bych to, že nejprve by si měl zkusit na svoji pojišťovnu (VZP nebo jiná?)zavolat, když se s ním nebudou bavit, tak poslat „Prohlášení o dlouhodobém pobytu v cizině“ http://www.vzp­.cz/klienti/po­byt-v-zahranici/dlou­hodoby-pobyt-v-zahranici
a také si požádat o potvrzení bezdlužnosti – tam by mu měli říct, že naopak dluží a kolik.
Několik kontaktů – může zkusit emailovou komunikaci:
http://www.vzp.cz/o-nas/pobocky/pra­ha/odborna-pracoviste-v-praze-kontakty/odbor-pojistneho-a-spravy-pohledavek

Jo a jestli má v ČR nějakou nemovitost (stačí spoluvlastnický podíl), tak mu tam v případě dlužného pojistného pojišťovna hodí soudcovské zástavní právo, v tom jsou docela důslední …

Zdroj: § 16 zákona 592/1992 sb.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
pizlicka

tak riskovat a doufat,ze se na mě nepřijde,je blbost.jen proto,ze jsem platila se zpozdenim tri dnu,nekolik let,midali penaly 30tisic,hadi jedni.ale požádala jsem o odpusteni penale,a odpustili mi 27000kc tak jsem platila jen 3tisice.nakonec jsem zjistila,ze penale opousti vsem.me to prijde,ze to penale umyslne nadsadi,aby byli lidi stastni,ze plati jen 3tisice.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek