HanCaSam

Jak dlouho existuje 29.02., resp. od kdy se datuje každý 4. přechodný rok?

Nejlepší odpověď
annas

V odkazu se dovíte něco o juliánském a greogriánském kalendáři.,

Zjistíte, v kterém roce papež Řehoř XIII zavedl přestupný rok a proč.

https://kalen­dar.beda.cz/proc-existuji-prestupne-roky

Další odpovědi
Edison

Tři vteřiny… ani bych to nenazval hledáním!!! Teď přemejšlim, jestli ti mám napovědět, aby ses to naučila.

Byla bys tak laskava a napsal, jak jsi to zkoušel hledat? Jestli vůbec? Kolik času strávíš s technikou v ruce denně?

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/P%C5%99estup­n%C3%BD_rok

Pepa25

Odpověď na každý 4. přestupný rok je jednoduchá z pohledu na historii našeho kalendáře (byl už v juliánském kalendáři). Ovšem původně se přestupný den v přidával jako bissextum neboli druhý 24. únor. 29. únor se začal používat až později po gregoriánské reformě, ale nepodařilo se mi dohledat, kdy přesně. Údajně ve Švédsku a Finsku dali přestupný den na 29.2. až od vstupu do EU (poprvé ho tam měli v r. 2000).