Sandy

Jak číst „ä“ a „ö“?

Jak se v němčině čte přehlasované A a O?

Nejlepší odpověď
quentos

obojí se zvukově blíží hlásce e. ä je tzv. široké e – zvukově je mezi [a] a [e], vysloví se tak, že otevřeme pusu na [a], ale řekneme [e]. ö je tzv. zavřené e, kdy se otevře pusu na [o], ale vysloví se e. Zní obecně poněkud temněji než otevřené e.

Další odpovědi
Nikča

No psát se to bude špatně, ale snad pochopíte :) přehlasované A se čte jako E. A přehlasované O je jako takovéto Eee, když se zamyslíte a nevíte co říct. Je to podobné jako anglický neurčitý člen (a car).

zden28

Je to se zvukem na https://www.nemcina-zdarma.cz/arti­cle/2018112401-vyslovnost-a-o-u V NJ se
‚e‘ (na rozdíl od ‚ä‘) vysloví s nasazením na čes. ‚e‘ a trochu jako ‚i‘. S nejlepší odpovědí (quentos) bych v případě ‚ä‘ nesouhlasil – „zvukově je mezi [a] a [e]“; to je angl. přízvučné ‚a‘
(v přepisu výslovnosti se značí jako ‚æ‘). Něm. ‚ä‘ (široké e) se vysloví jako ‚e‘, ale s koutky úst víc od sebe. K výslovnosti E v NJ: https://www.nemcina-zdarma.cz/arti­cle/2019022801-vyslovnost-e

anonym

pusť si na forvo.com (databáze slov namluvených rodilými mluvčími) libovolné slovo které tyto znaky obsahuje a hned se dozvíš jak jej rodilý mluvčí vyslovuje.

vas999

A co ü, na to jste zapomněli?

Arne1

v němčině se to čte stejně jako ve slovenčině.