Avatar uživatele
zjentek

Jak jednoduše a bez námahy sklidit rakytník?

Nějaké tipy, jak „chytře“ sklidit rakytník?


Ad Drap: Takže rakytník prošlý mrazem? No, budiž, snad nevadí, ale stejně, málokdo včetně mě má mrazák, kde by nacpal 2/3 keře. Kukals na obrázek? Když ostříhám větvičky s plody, zůstane mně tam vedle toho samce jen takový pahýl (kmínek) po samici a i kdybys tam nechal pár větví pro ptáky, tak jak ten tvůj keř vypadá při následující sklizni? Žije? Plodí? Něco mi tam nesedí… jo a fakt, že mezi bobulkama je každoročně fůra zazimovanejch hlemýžďů řešíš jak? Mrazíš je? Asi je oberu a naházím do tůjí, jen mne zajímalo, jestli je mrazíš ;)

Z tvý rady ale vzešla úvaha nechat to na keři do mrazu, pak pod stromem roztáhnout prostěradla a „zklepat“ to přímo z křáku. Tím by odpadl problém s malým mrazákem a zničeným keřem. Nápad zatím vypadá chytře, takže stejně dík za radu.

Napište, co si o mém novém způsobu sklizně kdo myslí. Třeba jsem na tom něco nevychytal a nepůjde praktikovat. Zatím v tom háček nevidim!

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, Drap, jepik před 2387 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

Nejlepší, nejrychlejší a ověřený způsob je: Ostříhat větvičky s plody, Dát je do mrazáku, a jakmile zmrznou, oklepat do větší nádoby. Potom vybereš jen smetí a máš rakytník připravený. Dělám to tak už léta.Vždy nechávám několik větviček s plody na keři pro ptáky. Jakýkoli jiný způsob je obtížný, plody se mačkají, šťáva z nich vytéká, popíchané ruce a výsledek žalostný.
Mám vysoké keře. Do mrazáku stříhám postupně. Dost často až venku začnou mrazíky.. Na fotografii je jen jakýsi podivný stromeček. Slimáky v rakytníku nalezlé nemám. Po oklepáni se všechny nečistoty vyberou. Jde to poměrně rychle a snadno. Mráz rakytníku vůbec nevadí, ba naopak. Myslím že po sběru i tímto způsobem lépe se z něj dostává šťáva. Zpravováváme nejen šťávu , ale i vymačkané plody. Usušíme, včetně semínek, podrtíme. Lžičku každý den, a rýma, nachlazení a podobné věci se tě netýkají. Rakytník po ostříhání rodí dál. Plody jsou stejně převážně na letorostech. Keře se vždy obnoví. Letos mi sice nějak zasychá samec, ale mám keře cca 12 – 15 let, nevím přesně a budou zřejmě na konci své životnosti. Budu muset pořídt nové.

Upravil/a: Drap

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Smackdown

Já bych ti to sklidil hned a bez námahy. xD

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Klaproth

Nevím, u nás se o tyhle věci stará manželka. Já nemám odvahu se jí do toho montovat.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
kristýnary

Také by se mi líbilo, kdybychom měli velkou zahradu a mohla bych si tak pěstovat vlastní rakytník řešetlákový. Zahradu sice máme, ale jsem ráda, že se mi tam vejde malý záhon se zeleninou. Objednávám si proto už hotovou rakytníkovou šťávu z https://www.her­bavis.cz/produk­t/rokivital , která je moc dobrá a hlavně ji mám bez práce, takže to má svá pozitiva 🙂 .

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
zjentek

Klaproth, no jo no, někdo se umí narodit. Když si vybavím tu práci, kterou to obnáší, tak soudím, že tvoje drahá bude sedraná jak rakytník. Ale kdo nosí v domácnosti galaty, ať nosí i mozole! ;)

před 2387 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

Tohle je otázka jako dělaná pro výběr na fejsbůk. Mezi těmi ostatními v liště napravo by se svým obrázkem také velmi vyjímala ;p, no nic, uz jsem se vykecal…

před 2387 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek