bolak

Jak často se v český republice udusí člověk bonbónem?

Doplňuji:
annas: No, mě zajímaj právě jen bonbóny. Já totiž když jsem byl malej, tak mě rodiče nechtěli kupovat bonbóny. Vždycky říkali že bych to vdechnul, ale spíš si myslim, že se jim za mě nechtělo utrácet peníze, protože to samý mi říkali na jakoukoli jinou sladkost, třeba i kindrvajíčko, a jednou mi to dokonce řekli i na novej penál, kterej sem chtěl do školy. Máma mi místo toho ušila takovou zástěru s kapsičkama na tužky a říkala že je to penál jakej mi budou všechny děti závidět, a tu sem musel nosit..

Nejlepší odpověď
annas

Statistiku jsem nenašla. Jen číslo o udušení u dětí v rámci EU. . Projekt Susy Safe projekt je nadnárodní projekt prevence cizích těles u dětí, zahrnující účast 29 zemí Evropy a ostatních kontinentů. Úkolem je vytvořit komplexní statistiku cizích těles u dětí v evropském měřítku, zhodnotit druhy cizích těles, způsob jejich vniknutí do těla a nutnost lékařského ošetření.

Nejde jen o vniknutí bonbónů, ale i o záměnu něčeho s bonbönem.

Udušení cizím tělesem je častou příčinou úmrtí u dětí ve věku 0–3 roky a je možné i ve vyšším věku. Současná data ukazují, že přibližná incidence poranění cizím tělesem v EU u dětí ve věku 0–14 let je okolo 50 000 případů za rok, přičemž 10 % z nich končí fatálně. Okolo 10 000 případů je způsobeno anorganickými tělesy (obvykle plastové či kovové části různých předmětů, mince a hračky). Kolem 2000 případů je způsobeno nevhodnými hračkami, letálně končí okolo 20 případů.

http://zdravi­.e15.cz/clanek/pri­loha-lekarske-listy/cizi-telesa-v-dychacim-a-travicim-traktu-deti-susy-safe-project-445463

Osobně znám případ, kdy si dospělá žena vzala větší množství gumových bonbónů, v puse se jí slepily, neměla po ruce vodu, takže se udusila.

Další odpovědi
sevos

Asi tolikrát,kolikrát někomu spadne dalekohled do studny.

fcoop

Např. V Brandýse se pořádala soutěž v pojídání bonbonů. Účastníci byli vyzváni, aby s bonbonem v puse na jeden nádech odříkali jakousi říkanku. Jedna z účastnic se naneštěstí již nikdy domů nevrátila, bonbon jí ucpal dýchací cesty a v nemocnici zemřela.

To je jistě kuriozita,nicméně faktem je,že známé Hašlerky byly jeden čas skutečnou zhoubou.

Koncem války 1917 – 1918 začínající pražský podnikatel František Lhotský získal od E. Kirsteina za pomoc recepturu a začal bonbony Caruso vyrábět v dílně na Královských Vinohradech v Praze v tehdejší ulici Komenského č. 35 (dnes Belgické č. 8). Ale jméno slavného italského pěvce nebylo v Čechách pro běžné zákazníky dostatečně přítažlivé. Výrobce, možná inspirován legendou o původním názvu, se proto 20. 12. 1920 vypravil do pražského kabaretu Lucerna s krabicí svých výrobků za právě chraptícím populárním Karlem Hašlerem. Písničkář se přesvědčil o kvalitě a účinku a dal na místě písemný souhlas s užitím svého jména (originál je nyní uložen v Národním Muzeu).(Net)

Právě obrovská Hašlerova popularita nepřímo způsobila,že lidé „mřeli jako mouchy“.
Bonbony šly na odbyt,cucal je téměř každý,ale když si zároveň lidé zpívali oblíbené Hašlerovy písničky.....­..........
Situace došla tak daleko,že udušené prý nestačili ani svážet.
Byl proto vydán „příkaz“,že kupující musel u hokynáře podepsat něco jako revers – tedy – že si léčivý pamlsek kupuje zcela dobrovolně, a je si vědom rizik z nákupu plynoucích.
Situace se uklidnila až poté,co byly na trh vrženy lízátka.

Ono se poměrně špatně zpívá se špejlí v hubě.

V současnosti je to opět kuriozita – natolik vyjimečná,že je to statisticky zanedbatelné.
Přeloženo do lidštiny – sem tam má někdo smůlu.

kapka

A záviděly? 😁 😁 😁

annas

Ad bolak. Už jsem se tak dlouho nezasmála, jak u doplnění otázky. Zřejmě to všechny matky řešily podobně, ale oceňují její nápad na originálním penál.:-))

Vidět, že i kapku odpověď zaujala. :))

Hledala jsem, kde se dalo, ale nikde se číslo neuvádí. Navíc jen celkově – udušení jakýmkoliv „předmětem“.

Ani nevím, zda se pořád prodávají tvrdé kyselé bonbóny a zda by si na nich děti ještě dnes pochutnaly. 🙂

kapka

Rozesmálo mě to, no. 😁 A vzpomněla jsem si, že manžel chtěl našim klukům vyrábět rovnou celou aktovku, z nějaký starý kůže nebo tak, taky říkal, jak to bude originální, ale naštěstí jsem tomu zabránila. 😁
Tvrdé bonbony jsou, např. bonpary nebo tictac. Malým dětem se to radši nedává, no, aby se neudusily… 😁
Jenže se můžou udusit klidně rohlíkem, tady v Liberci před pár lety takový případ byl. Dítě jelo na kočárku a začalo se dusit rohlíkem, nikdo mu neuměl dát první pomoc, zemřelo. Prý stačilo mu dát herdu do zad, psali v novinách. ☹

annas

První část je legrační, ta druhá nikoliv…