Aja1988

Jak často chodit na kontrolu prsu ultrazvukem?

Zdravím, maminka zemřela na rakovinu prsu. Se sestrou jsme byly loni v létě na preventivním ultrazvuku v mamocentru, sestra je v pořádku, mě našli nezhoubný útvar, který byl na podzim operativně odstraněn. Máme teď obě chodit na preventivní ultrazvuk každý rok?

Nejlepší odpověď
Kepler

Ultrazvuk není dostatečná metoda, používá se mamografie, která je pro ženy nad 45 let povinná (85% pacientek je ve věku nad 45 let). Mamografie je rentgenová vyšetřovací metoda. Příští kontrolu doporučí lékař. https://nemoci­.vitalion.cz/ra­kovina-prsu/

Další odpovědi
elkon

To vám mají říci v gynekologické poradně kam chodíte.

mosoj

A co na to gynekolog?

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

marci1

Ta povinnost se vztahuje na lékaře:
„Praktický lékař nebo gynekolog má povinnost poslat na mamograf ženu od 45 let jednou za dva roky. Horní věková hranice není. Vyšetření na mamografu se provádí buď ke zjištění choroby u pacientek či pacientů s příznaky onemocnění prsu, zejména rakoviny, nebo jako prevence.“
https://www.vi­talia.cz/clan­ky/mamograf-pro-zeny-od-45-let/
Je smutné, že vyšetřit se nechá jen 60% žen. ☹

Emefej

Kepler > fakt je to povinné? Takže když tam ženská nepůjde, tak jí za to zavřou?

Kepler

Taky jsem na to koukal, ale jen jsem citoval zdroj. Když se na to ženská vykašle, je to jen její riziko. Nevím, kozy nemám, ale možná chodí ženám výzvy, nebo je na mamografii pošle praktická lékařka. Zavřít je asi nemohou.

Dochy

Povinné pro lékaře je nedělat zákrok se kterým pacient nesouhlasí 😉 (samozřejmě existují vyjímky)

Aja1988

Gynekolog není moc akční, na první prevenci jsme šly z vlastní iniciativy

Aja1988

Mě je 32,sestře 36,takže pro nás byl jasný ultrazvuk.. Mě navíc dělali ještě mamograf kvůli tomu útvaru

Ametyst

Více bych se bála hodně akčního gynekologa. 🙂 Ne všechny choroby se dědí- více se dědí rodinné návyky, včetně stravovacích. Někdy je rozumné poradit se s praktickým lékařem, protože úzká specializace může být na škodu.