zjentek

Jak by se do češtiny dalo přeložit příjmení Rothschild?

Nejlepší odpověď
Ametyst

Podle mě něco jako červený štít, poangličtěné židovské německé příjmení.

Další odpovědi
ten který je

23.2 1744 se v německém Frankfurtu narodil Mayer Amschel Bauer,syn Mosese Amschela Bauera,Žida,půj­čovatele peněz a vlastníka účtárny.Moses Amschel Bauer pověsil nad vstupní dveře své účtárny červené znamení – hexagram.V roce 1760 po smrti svého otce přebírá Bauer účty svého otce a mění si jméno na Rotschild,podle červeného štítu nad vstupními dveřmi („Rot''-,,červený“; ,,Schild"- „štít“.

zjentek

Ametyst (můj 😘), poangličtěné? Jak/čím? A jak má potom znít originál? Drobný rozbor prosím prosím (;

Pokud ho vnímám anglicky, pořád tam na mě vykukuje nějaký dítě ((;

Ametyst

Našla jsem ve Wikipedii vysvětlení v němčině – zum roten Schild = s červeným znakem, znamením. Lidé, kteří bydleli v těchto domech “ s červeným znamením” je z dob, kdy se nepoužívala domovní čísla, ale jen znamení nebo znaky.

Pepa25

To je správně, jen to není pongličtěné, je to prostě nemeckého původu: „Da die Familie über Generationen in dem „Haus zum Rot(h)en Schild“ wohnte, etablierte sich bereits im 17. Jahrhundert der Familienname „Rothschild“.“ (německá Wikipedie)