Adula.57

jak by jste vysvětlili ,,zadlužený blahobyt?"

Dobrý den,
citováno z knihy:
Mladí lidé si díky své flexibilitě na trhu práce vytvářejí životní styl, který bývá označovaný jako ,,zadlužený blahobyt“.
Jak by jste vysvětlili ten zadlužený blahobyt?

Nejlepší odpověď
annas

Jasně je to vidět v Řecku a výsledcích posledních voleb.

"Řekové, místo aby se ponaučili a uvědomili si své chyby, hlasovali znovu pro směr umělého blahobytu na úkor zvyšujícího se zadlužení. Hlasují pro udržení neudržitelné životní úrovně.

Ale co chtěli samotní Řekové hlasováním říci? Nechtějí se za žádnou cenu vzdát své životní úrovně. Za žádnou cenu, ani za cenu toho, že by zbytek Evropy měl svou úroveň snížit (k čemuž dochází a docházet bude)."
http://bohdan­prochazka.blog­.idnes.cz/c/445563­/Co-dale-s-Reckem-Aneb-veka-recka-cerna-dira.html

Stejně je to i s mladými u nás, nejen s nimi. Mladí lidé si zakládají rodinu, chtějí bydlet, kupují si byt, zařízení – to není určitě levná záležitost – spekulace na trhu nemovitostí atd. Chybí jim finanční prostředky. Vezmou si tedy úvěr, vznikne jim problém jej splácet, nemají příjmy tak vysoké, aby stačily na provoz domácnosti a na splácení úvěrů či různých půjček. Navíc úrokové sazby narůstají nejen tíim, že lidé nemohou pravidelně splácet, peněžní ústavy je rovjněž zvyšují atd. Takže dluh se zvyšuje… někdy musí prodat zařízený byt, aby o všechno nepřišli v exekuci. Pokud nemají jěkoho v rodině, kdo by jim pomohl. Často si vezmou další úvěr, další splácení – tím vytloukají klínem.

Takže mají vybavený byt, dům, auto, jezdí třeba na dvolenou atd., ale je to jen relativní, mohou o všechno snadno přijít, pokud si koupili „na dluh“.

I když omezí svou spotřebu, méně nakupují, splácení dluhu vede k tomu, že se sníží tržby obchodníků a výrobců, , tím může dojít ke snížení mezd, omezení výroby a propouštění.. Zpomalí se ekonomický růst. Je to mnohem složitější – začarovaný kruh.
Doplňuji:
Flexibilita na trhu práce – jde např. o zkrácené úvazky, ztrátu zaměstnání, dojíždění do zaměstnání, místo bydliště je jiné než místo pracoviště, výdělek atd. vede k přeceňován vlastních možností, zdánlivou lehkost blahobytu, tedy žítí v dostatku či nadbytku i když na to nemám.

Je to pro mnohé lákavá, i když nemyslí na to, jaká to, nese rizika a možnost krachu. Každý by si měl uvědomit – když dluh, tak ve výši svých příjmů, tedy možnost ho splácet.. Správná půjčka mnohdy pomůže vyřešit aktuální finanční problém, avšak často dokáže zničit i celý život.

Okamžitému blahobytu napomáhá dále i reklama – Ještě dnes nové auto, můžeš si koupit cokoliv, hned – rádi půjčíme atd. Často i snaha se předvést před okolím, závist – já na to přece mám, snaha být in atd.

Mění se hodnoty – individuální svoboda bere ohled jen na sebe, nemyslí na zadní kolečka.

véce diskuse

Další odpovědi
Emefej

Žijí na úkor budoucnosti.

nnn1

Mě to zní, jako když by si půjčovali na věci, na které nemají. Např. na auto, na drahou TV…

johana 56

Život ,ve kterém výdaje přesahují příjmy.Platí pro jednotlivce i společnost.
Zadlužování se půjčkami v touze po nad standartu,který mít nemusím,ale chci.Při neustálém koloběhu půjčování a vracení mnohem vyšší částky mohou nakonec místo pocitu blahobytu zůstat jen nervy na pochodu,exekutoři bývají nepříjemní a neúprosní.V sou­časnosti běžný jev.

dudu

Odpověď paní annas popisuje přesně kategorii tzv. nenažraných prasátek, která bez zaurdění žijí nejen na úkor budoucnosti svých dětí, ale často též vnoučat. Nasekat dluhy není problém. Opravdovým uměním však je praktické uplatnění termínu nazývaného „časové rozlišení“.
K ukázce toho jak nepostupovat zde použiji příklad z finančních aktivit starší dcery /navíc ekonomky/.
Takže., cca před 15-ti léty jsme její rodině výrazně přispěli na kauci ke získání zcela nového bytu. Díky tomu město dodnes nájemné hradí ze zmíněné položky.
Od počátku jsme zdůrazňovali: "dceruško., bydlíte v postatě zadarmo, úsporu za měsíční nájem však neutrácejte za zbytné věci, nýbrž občas i se zaťatými zuby odkládejte na dobu, kdy vám obec bydlo nabídne k odkupu.
Bohužel naše rady se minuly účinkem a dnes budou nuceni požádat o hypotéku nebo se z bytečku vystěhovat.
I takto lze definovat zadlužený blahobyt.
Doplňuji:
No lahny, to snad nemyslíte vážně. Podle vás bylo správné, že komouši při volbách sestavovali jednotnou kandidátku, že z finančních produktů byly k dispozici pouze dvě vkladní knížky a to na 2 a 4 procenta /s výpovědní lhůtou/ a jedna výherní nebo, že lidé zboží nekupovali, nýbrž sháněli a díky této strategii soudruhů se nezadlužovali a také, že kvůli tomu aby nezvlčili, nemohli svobodně cestovat. Všechno je přece jinak. Společnost propadla konzumu a přitom běžná aplikace tzv. rodinných finančních rozpočtů jsou pro vělkou část populace /často jen kvůli pohodlí/ neznámým pojmem.
Pokud jsem dobře informován, nikdo se u nás nemusí zadlužit aby mu nehrozilo, že zemře hlady.

zjentek

je to život v rychle nabitém luxusu na dluh příštích generací ..dalo by se to přeložit jako -bezohledné čerpání „res extra commercium“ zdrojů-

Pepa25

Blahobyt (= dostatek hmotných statků) za cenu zadlužení.

P.S. Souhlasím s Hladou, že mladí lidé mají tento styl ne „díky své flexibilitě“, ale kvůli tomu, že se stalo normální nešetřit na něco, ale koupit si to hned. Flexibilita je obezlička, proč se jim namlouvá, že si to mohou dovolit – ale jen do prvních otřesů, kdy se změní makroekonomické podmínky a najednou není půjčky z čeho splácet …

Agneta

Typický Čecháček…všechno má, ale nic mu nepatří.
(tak je to v zemi zlodějů a podvodníků) :DDDDDDDD

Hlada

Kým označovaný? Jeho tchýní v koupelně? Autor použil k vysvětlení životního stylu pojem, který není obecně známý. Měl by ho tedy vysvětlit. Vazba flexibilita > životní styl > zadlužený blahobyt nedává smysl.

anonym

Sohlasím s -annas-.
To je právě účel kapitalismu.Žít na dluh, čili si na všechno půjčovat, aby lichváři měli své jisté a mohli lidi odírat na úrokách.
Ono není umění dělat rukama a vydělat, ale nedělat a vydělat a to jsou v dnešní době všechny banky a půjčující společnosti.
Za komunistů jsme sice neměli takovéto vymoženosti, ale než se požadované zboží sehnalo, tak jsme si v podstatě na něj ušetřili a nemuseli jsme si půjčovat.
Takže za komunistů NEEXISTOVAL „zadlužený blahobyt“.

dudu

Rád bych ještě něco dodal k textu paní annas o Řecku. Předloni jsme pobývali na Rhodosu a k dispozici nám byla průvodkyně /Slověnka*, která perfektně znala zdejší poměry. Z celé řady informací mně zaujaly dvě a sice, že:

  • obecně převažuje názor podle něhož Řekové žijí nad poměry až od vstupu do Měnové unie., ovšem dle nich samotných, zlaté časy pro Heladu nastaly už v době od vstupu do Evropské unie po zavedení eura. Tehdy zfalšovali co jen šlo a pustili žilou celé západní Evropě. Ze současného stavu viní Němce protože je přinutili bezhlavně utrácet,
  • tamnější pravoslavná církev si draze nechává zaplatit i každou službičku, ovšem lidem běžně příliš nepomáhá. A přitom dnes údajně vlastní majetek z něhož by mohlo bez problémů celé Řecko fungovat téměř tři roky.

anonym

Pro Dudu
Tak to asi nechodíte mezi staré lidi.Byl jsem v lékárně a přede mnou asi osmdesátiletá paní měla doplácet 1000 Kč za léky.S pláčem na krajíčku léky vrátila, že by jí už nezbylo na jídlo.
Víte,oni starodůchodci mají důchod okolo osmi tisíc a z toho i musí vybrat.Buď zaplatit léky, nebo nájem a jídlo.
TO JE TAKÉ VÝDOBYTEK KAPITALISMU.
Zkuste mně přesvědčit, zdali je pro mně výhodnější mít práci a mít jen na výběr ze dvou vládních knížek nebo být 24 měsíců nezaměstnaný, práci nesehnat, že jsem starý a nemít na jídlo a zbytek základních potřeb.

dudu

Lahny, nikam chodit nemusím neb jsem duchoprdem už šest roků, ale vůbec si naneříkám, ba naopak ctím rčení, že „život začíná až chcípne pes a děti vypadnou z domu“. Vy vidíte plačící starou ženu v lékárně, já růžolící důchodce tlačící po marketech košíky vychovatě naložené zbožím. Ano, možná takto vypomahají i svým dětem, ovšem to většinou vůbec nemusí. Avšak povinností dětí je umožnit svým rodičům a prarodičům důstojně dožít a to přece není jen o penězích.