klob1

Jak byste to udělali vy ohledně tykání/vykání?

Jistě, na netu je toho moc, četl jsem to. Ale stejně situace je i tak zajímavá. Takže řemeslník byl u jedné o něco starší ženy. Samozřejmě si vykali. Ona tehdy řekla, že neví jak s tím řemeslníkem má mluvit. Otázka, co myslela? Pozornost se tehdy tomu nevěnovala. Byl tam cca 3krát, vždy po delší době. Ale i tehdy už někdy mezi oběma prolétlo tykání, ale jinak si vykají dál. malé sympatie tam jsou, ale spíš jako legrace. Ne více. Po nějakém roce se paní ozvala, že je bez práce, jestli by třeba neměl práci, nějakou např. brigádku nebo i práci stálejší. Copak o to, tak přece by to šlo. Tak se tedy setkali a už spolu byli pracovat. Stále jsou u vykání, i když se stane, že oběma se stane, že si tyknou. Možná ani jeden neví, jestli to nabídnout nebo raději nenabídnout. Otázka, kdo tedy by měl nabídnout popř. tykání a jestli by vůbec mělo být. Jistě, starší žena nabízí, ale pakliže on ji zaměstnává, tak zase jako zaměstnavatel by měl on. A v tom mi není jasno. V tom se to asi bije. Jak byste to udělali vy?

Nejlepší odpověď
annas

Pročtěte si otázky v archivu, které odpovídají na otázku tykat, nebo vykat,.

Občas je dobré připomenout si pravidla etikety.

https://www.stu­dentpoint.cz/e­tiketa-tykat-nebo-vykat-2/

Tykání je běžné v rodině, mezi přáteli, vrstevníky, přibuznými atd. Podle etikety tykání vždy nabízí osoba tykání nabízí: společensky významnější osoba, starší mladšímu, žena muži atd.

„I přesto, že vám není nabídka tykání od někoho společensky významnějšího (a mezi ně se počítají i třeba rodiče přítele či přítelkyně) úplně příjemná, není vhodné ji odmítnout. Odborník na společenskou etiketu Ladislav Špaček to považuje dokonce za hrubou urážku.“

Platí, že tykání nabízí: společensky významnější osoba, starší mladšímu, žena muži.

V pracovním vztahu nabízí tykání VŽDY nadřízený podřízenému, bez ohledu na věk či pohlaví. Ne vždy je ale tykání mezi nadřízeným a podřízeným správným krokem. Nadřízený by mohl nechtěně ztratit autoritu"..

Nejsem typ, který si tyká s každým a tyká každému. Dodržuji to i na netu, vykám i školákům.
takže záleží na rozhodnutí těch dvou.

Třeba zde na Odpovědích jsou jedinci, kteří tykají bez souhlasu, tedy jsou na štíru s etiketou. Tykat bez svolení je neetické. svědčí to o jejich morálce.

Kdysi se říkávalo, když někdo bez souhlasu tyká, že s dotyčným nepásli krávy či husy = nejsme si rovni, neznáme se, dokonce je to neslušné.

Jenže některému uživateli t tykání bez souhlasu, třeba na Odpovědích, vůbec nevadí.

Další odpovědi
led

Vo vašom prípade, kedže ide o ženu staršiu než muž, tykanie navrhuje ona, aj keď muž je jej nadriadený. Podľa opisu občas si počas práce automaticky „tykajú“. Takže nevidím žiadny problém, ak ktorýkoľvek z nich navrhne tykanie ako prvý.

Drap

V tomto případě, když tykání navrhne žena, nemůže nic pokazit. Řemeslník buď přijme, nebo ne.

elkon

Tykání nabízí žena, nebo ten kdo je starší. Případně nadřízený podřízenému.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

klob1

No, právě, to je hezké, to se všude píše. To je, ale ohraná deska. jenže nikde není, případ, kde je starší žena podřízená mladšímu nadřízenému. ???? Což jsou dvě možnosti. Všude je psáno jak každý bere. 6ena vs muž. Podřízený k nadřízenému, ale kombinace již ne. I když něco málo jsem našel. Ale jistota tam nebyla. Jinak všem děkuji za odpovědi. některé jsou dost rozumné a nehrané, co se člověk dočte a i s vlastním názorem.

led

Medziľudské vzťahy sú často riadené akýmsi protokolom, to znamená pravidlami, ktoré vychádzajú z „prírodných“ skúseností budovaných časom a z umelo vytvorených spoločnosťou. Vykanie, onikanie je jedným z týchto umelo vytvorených pravidiel, ktorým sa vymedzil vzájomný vzťah medzi ľuďmi.
Vo vami opisovanom prípade, pomerne bežnom na mnohých pracoviskách, veľakrát sa ani nezamýšľajú nad etikou tykania, ale v závislosti od vzájomných vzťahov, bez ohľadu na služobné postavenie, prechádzajú na oslovovanie, ktoré im vyhovuje.
Veľmi humorným sa zdá prípad, skutočný, keď jeden z dvoch dlhé roky vzájomne si tykajúcich spolupracovníkov, približne v rovnakom veku, sa stal riaditeľom podniku. Začal tomuto odrazu podriadenému vykať a trval na vykaní. Je predsa riaditeľ a jeho kamarát je jeho podriadený, tak podľa protokolu etiky mu musí vykať. Aj toto je ukážka myslenia človeka, kde umelo vytvorená etika rozdeľuje ľudí.