Complex

Iluzorní světy existují jen ve snech, hrách a představách?

Třeba děj knihy je třeba si představit?
PC či konzole hru hrajeme a je to v iluzorním světě hry?
Sny nám ukazují něco iluzorního?
Nebo se to místo představ nazývá halucinace?

Nejlepší odpověď
annas

„Největším nepřítelem vědění je iluze vědění“ , říkal Stephen Hawking

"Iluze patří spolu s halucinacemi mezi změny vnímání (vnímání = subjektivně zkreslený obraz reality zprostředkovaný našimi smysly. Je závislé na funkčním stavu smyslových orgánů a CNS).

Vzniká na základě nesprávně interpretovaného zevního podnětu – místo židle postižený vidí člověka (oproti halucinaci, kde zevní podnět zcela chybí)."

https://www.wi­kiskripta.eu/w/I­luze

„Takže halucinace vzniká tehdy, když je nemocný jnezvratně přesvědčen o pravdivosti vnímaných jevů a jedná tedy v souladu s nimi. V případě, že pacient halucinaci ignoruje, popř. ví, že to co vnímá, není skutečné, jedná se o pseudohaluci­nace.“

https://www.wi­kiskripta.eu/w/Ha­lucinace

Když si obě definice srovnáte, uvidíte, v čem je rozdíl.

Iluze může být i ve snu.

Pokud se o tuto problematiku zajímáte víc, projděte si odkaz.
http://jung.snez­nik.cz/o_snu.htm
--

U her nevím, protože je nehraji, takže si je nedovedu představit.

Další odpovědi
Kepler

Ano, proto se ty světy jmenují iluzorní. Jen ty sny bych za iluzorní svět nepovažoval, protože si je nepředstavujeme. Sny se nám samovolně vynořují ze skrytého podvědomí a neovládáme je. Halucinace to taky není – to je porucha mysli, šálení smyslů

led

Nie,
dej knihy, pokiaľ nie je odborná, je treba pocitovo prežiť, vychutnať si ju, ak sa do príbehu neponoríte, rýchlo naň zabudnete
PC hry… tútu ilúziu nevyužívam
Sny nemusia vždy ukazovať iluzorné, u veľa ľudí napríklad podvedomie vytvára v sne návrat k prežitému zážitku, filmu, knihe, prípadne vytvára ilúzie riešenia problémov, ale žiaľ väčšinou ráno po zobudení si z nich pamätáme len to nepodstatné, ak si vôbec niečo zo sna pamätáme.
Halucinácie sú videnie niečoho, čo nevidíme. Ako Kepler napísal " to je porucha mysli, šálení smyslů"