jendahun

Hradí některá zdravotní pojišťovna…

…preventivní lékařskou prohlídku.Na co má člověk po padesátce nárok,jakou preventivní prohlídku si nechat udělat?Jsem teď na pracáku jako sezónní a uvažoval jsem,že bych si nechal udělat nějaká vyšetření.Po padesátce už sem tam něco bolí,mám problém s kyčlí(bolí),měl jsem podezření(můj subjektivní pocit)že můžu mít boreliózu.Jsem silný kuřák.Hradí VZP nějaké vyšetření,RTG,EKG a pod..po padesátce jako prevenci?Teď mě napadlo třeba prostata.

Nejlepší odpověď
kropitko

Vždy jednou za dva roky. Preventivní prohlídka je důkladné a komplexní vyšetření. Rozhodně se nespokojte s rychlým odběrem krve a změřením tlaku. Součástí vyšetření by měla být například i onkologická prevence a zhodnocení onkologických rizik: vyšetření kůže, konečníku, u rizikových pacientů klinické vyšetření varlat či prsů.

Jednou za čtyři roky se po čtyřicítce provádí vyšetření EKG, při každé prohlídce potom kontrola hladiny cukru v krvi (glykémie). U žen nad 45 let se ověřuje, zda byly na preventivním mamografickém vyšetření. Pokud ne, lékař tam ženu doporučí. Od 50 let se v rámci prevence a včasného záchytu rakoviny tlustého střeva provádí test na okultní (skryté) krvácení ve stolici. Od 50 do 55 se lze bezplatně testovat každý rok, nad 55 let jednou za dva roky nebo jít jednou za deset let na kolonoskopii.

Zdroj: http://www.or­dinace.cz/cla­nek/aktualni-prehled-preventivnich-prohlidek/

Další odpovědi
venkovan

Jak píše kolegyně po padesátce je jakýsi manuál co vše se při preventivní prohlídce dělá. Základem je rozbor krve, EKG. V krvi se mohou objevit zvýšené PSA a podle nich se potom muž posílá na vyšetření prostaty. Respektivě na základě těch rozborů krve když se něco najde mimo standard a i na základě co pacient nahlásí za potíže.
Jako pracovník v lese s motorovou pilou bys měl mít takové prohlídky prakticky každoroční, okolo 50 je již hodně pilařů marodných s prsty, četnými klouby apod. Zničené zdraví, důchod daleko a invalidní takovým lidem nikdo nedá.
Cigarety zahoď. Jako by si se dost nenadýchal spalin od motoru pily. Až se dostaneš na plicní uvidíš jak se lékařům vyjasní tvář když řekneš, že nekouříš.