surikata001

Holili se muži ve středověku?

Hezký den, když koukám na filmy, jejichž děj se odehrává ve středověku, tak si říkám, jestli bylo holení běžné anebo spíš většina z tehdejších mužů nosila plnovous. Protože v řadě filmů vystupují hladce oholení hlavní hrdinové… tak netuším, jak moc se to shoduje s tím, co se tehdy považovalo za standardní v mužském vzhledu. Třeba v době, kdy měl odehrávat Robin Hood? Koukala jsem teď na nějaký seriál z 80. let a jak Robin Hood, tak Guy z Gisbourne jsou úplně bezvousí.

Nejlepší odpověď
annas

Muži se holili už v pravěku. V historii se střídaly tváře hladké s tvářemi vousatými.

„Kolem 10. až 11.století nosili muži často delší vousy, ale také zastřihované bradky či různě upravované kníry. Výjimkou ovšem nebyla ani hladce oholená tvář. S podobnou různorodostí úpravy vousů se můžeme setkat po celý středověk.“

http://www.fif­tyfifty.cz/ho­leni-behem-staleti-i-muzi-7851871.php

Pořád mám dojem, že podobná otázka už byla, ale nemůžu ji najít.

Nemýlila jsem se, že na holení se už někdo ptal..

Ale naštěstí ani v jedné odpovědí není zmínka o středověkem holení. Takže tato informace je nová.

Další odpovědi
Drap

Holilo se už, ale nebylo asi příliš rozšířené.

led

iceT odpovedala krásnym historickým prehľadom pred 1473 dňami na otázku „Kedy sa muži začali holiť“ http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kedy-sa-zacali-muzi-holit
Pred 18 dňami annas odpovedala na otázku „Čím se holili staří Římané?“ http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/cim-se-holili-stari-rimane

Dobré je než položíte otázku skúsiť do vnútorného vyhľadávača kľúčové slová (v tomto prípade holení středověk) a pozrieť si nájdené odpovede.
Myslím, že v dnešnej dobe je zbytočné vypraviť Kolumbové lode a hľadať cestu do Indie západným smerom. Táto vaša otázka je podobnou výpravou.

PS. neverte všetkému čo vidíte vo filmoch – sú to prevažne umelecké fikcie, kde sa nekladie až taký dôraz na historické detaily. (Dokonca už bolo vidno na stredovekej postave moderné hodinky /Nosili v stredoveku hodinky na ruke?/, prípadne nad hlavami pravekých lovcov preletelo lietadlo /používali v lovci v praveku lietajúce predmety?/ a podobné vychytávky)