Kepler

Čím se holili staří Římané?

Měli už v té době tak kvalitní ocel, kterou bylo možno nabrousit do ostří břitvy? Nebo hladce oholené brady Římanů jsou jen výsadou Holywoodu?

Nejlepší odpověď
annas

Vložila jsem podobnou otázku
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/od-kdy-a-cim-se-muzi-v-minulosti-holili

Část odpovědi Hanulky1

„Od Řeků převzali zvyk holení Římané a vbrzku se holá brada stala natolik módní, že přibývalo lazebníků, kteří denně holili tváře svých zákazníků ostrým nožíkem. Tento nožík míval zprvu tvar srpu – půlměsíce, s ostřím uvnitř, později se nůž tohoto tvaru používal pouze při holení chlupů na rukou a nohou. K holení brady sloužil rovný nůž. Později, za vlády císaře Hadriána (117–138), který byl vousatý, se mezi Římany opět rozšířila móda krátkých, dokulata sestřižených plnovousů atd.,“

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kedy-sa-zacali-muzi-holit

" Historici a archeologové tvrdí, že už v prehistorii se muži holili. Zpočátku to bylo kameny přibroušenými o skálu, existují však i doklady o tom, že jako první břitvy byly používány zaostřené zvířecí zuby.

Holicí nástroje se postupně zdokonalovaly. Čepele z křemene vystřídaly později měděné, případně bronzové břitvy. Archeologové objevili nádoby používané při holení a zrcadla s držátky ze slonoviny. Prokázali též existenci holičů, kteří svou živnost provozovali pod širým nebem.

Ve starém Římě asi v roce 356 př. n. l. začal Scipio Africanus (vítěz nad Hannibalem) mezi Římany prosazovat nový trend: holit se každý den. První holení se pro mladé římské aristokraty stalo oslavou mužnosti.

Alexandr Velký (asi 300 let př. n. l.) nařídil své armádě hladce se holit z důvodů bezpečnosti v boji (aby je nepřátelští vojáci nemohli chytat za plnovous). V téže době začínají Římané při holení používat teplou vodu. Holení se stalo takovou samozřejmostí, že národy, které se neholily, byly nazývány Barbary.

Asi v r. 117 římský císař Hadrián znovu zavedl nošení plnovousů, které vydrželo až do r. 300, kdy v Byzantské říši znovu zavedli holení.

V letech 1096–1291 zlepšili Mohamedáni kvalitu ocele, která se začala používat také k výrobě břitev („damascenská“ ocel).
atd."
Více zde: http://razor-blade6.webnode­.cz/historie/

Další odpovědi
JájsemRaibek

Římané se holili starou římskou břitvou :) Tehdá vlastně novou.

Drap

Ano holili se břitvou.