dust8

Havajská abeceda má jen 12 písmen: A,E,I,O,U,H,K­,L,M,N,P,W. Proč jim to dostačuje pro život, když čeština má 42 znaků?

Určitě mají děti na základce na Havaji samé jedničky z havajštiny, protože se nemusí biflovat zbytečnosti, která má např. čestina. Mimo jiné Havajština nemá pády, gramatické funkce (např. čas u slovesa) vyjadřuje částicemi, např. Ua hele o 'ia „ona odešla“. V havajštině neexistují přídavná jména (podobně jako v australských jazycích), podstatná jména se modifikují statickými slovesy.

Nejlepší odpověď
annas

Je třeba si uvědomit, že havajština je jiný typ jazyka než čeština V češtině nejde o zbytečnosti, ale o jeho pestrost, využitrí synonym. atd.

Je to dané historicky, nesouvisí to vůbec s počítači, ale s genetickou typologií jazyků.

Havajština je jazyk analytický, liší se od češtiny, která je jazykem flektivním.

Podrobnosti nebudu vysvětlovat,. jen to, že v češtině se některá slova skloňují, slovesa časují. Slovesled je volnější, ale i takl má daná pravidla.

V havajštině je pevný slovosled a používají se různé členy.

Sstručné ionformace o typech jazyků.

https://www.in­kluzivniskola­.cz/cestina/ty­py-jazyku

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Havaj%C5%A1ti­na

Několikrát jsem rozdíly mezi jazyky vysvětlovala, i když ne přímo havajštinu.

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=Typologi­e%20jazyk%C5%AF

--

Ad geOrge,. nejde přece o programovací jazyk, ale o jazyk přirozený.

Je pravda,. že nejen obecné dějíny, ale i jazykové, slouží k poučení z minulosti do budoucnosti a umožňují pochopit vztahy. V oblasti jazyka pak i jazykovou typologii, tedy proč se jazyky liší atd.

Takže znalost historie, tedy minulosti, umožňuje zkoumat současnost .

Bez znalosti minulosti nelze pochopit přítomnost, platí i u jazyků

Proto se i v minulosti vyučovala latina, která umožnila pochopit gramatickou podstatu různých jazyků. Pokud se někde učí, tak přispívá i k rozvoji logického myšlení.

Další odpovědi
Drap

Navrhni svému poslanci, aby prosadil v parlamentu, že úředním jazykem u nás bude havajština, ministerstvo školství by jistě bylo pro/ v posledních letech už prosadilo několik podobných nesmyslů/ a i děti u nás mohou mít z mateřského jazyka samé jedničky.
Držím ti palce.

anonym

Počítačům stačí dva nula a jednička, no a co ? vyjádřit se tím dá nakonec stejně cokoliv jen jsou ta slova možná o něco delší.

Nemyslím si ale, že výuka češtiny naráží na problém příliš rozsáhlé abecedy 🙂 Spíš se setkává s tím problémem, že je definována spíše než pravidly výjimkami z těchto pravidel 🙂 Kdybych ji hodnotil jako programovací jazyk, zasloužila by nekompromisně hodnocení: „příšerný paskvil“ … na druhou stranu to ale odpovídá šipce času, která směřuje od uspořádanosti v chaos a tomu odpovídá konec konců i vývoj jakéhokoliv jazyka 🙂

Edison

George, s tou délkou se kapku mýlíš… Obligátní otázka: Do kolika napočítá normální člověk na prstech obou rukou? No do desíti… A do kolika programátor? Odpověz si sám… 😁

Dochy

Programátor napočítá o 1000 víc. 10 je jen pro laiky…

anonym

Nemyslím si ale že učení češtiny naráží na problém příliš rozsáhlé abecedy 🙂 spíš na problém že čeština je definována spíše než pravidly, tak výjimkami z pravidel 🙂 Kdybych ji hodnotil jako programovací jazyk zasloužila by dvě slova „příšerný paskvil“

annas

Ad geOrge,.

všimla jsem si, že jste vyloženě technický typ. Ale čeština je mnohem petřejší než angličtina.

Opět připomínám slova Karla Čapka.

„Ještě musím pochválit tebe, tebe, česká řeči, jazyku z nejtěžších mezi všemi, jazyku z nejbohatších všemi významy a odstíny, řeči nejdokonalejší, nejcitlivější, nejkadencovanější ze všech řečí, které znám nebo jsem slyšel mluvit. Chtěl bych umět napsat vše, co dovedeš vyjádřit; chtěl bych užít aspoň jedinkrát všech krásných, určitých, živoucích slov, která jsou v tobě. Nikdy jsi mi neselhala; jen já jsem selhával, nenacházeje ve své tvrdé hlavě dosti vědomí, dosti povzletu, dosti poznání, abych to vše přesně vyjádřil. Musel bych žít sterým životem, abych tě plně poznal; doposud nikdo neshlédl vše, co jsi; ještě jsi před námi, tajemná, překypující a plná dalekých výhledů, budoucí vědomí národa, který vzestupuje. “

Více zde: https://nepovinna-cetba.webnode­.cz/news/karel-capek-chvala-reci-ceske/