TOJETAJNYY

Co myslíte, je lepší si koupit fenu, nebo psa plemene border kolie?

Dobrý den,
plánuji si pořídit štěně border kolie, vím, co všechno toho plemeno obnáší a co je potřeba. Mám vybranou i chovatelskou stanici, ale jediná věc u které se pořád nemůžu rozhodnou je pohlaví psa. Feny sice hárají, ale pokud pes zacítí harájicí fenu, tak je jak utrženej ze řetězu. Jaký je váš názor, co myslíte, že je lepší?
Kastraci, pokud nebude potřeba neplánuji.

Nejlepší odpověď
nyjono

Feny jsou obecně o něco klidnější.
Je potřeba počítat s tím, že když neproběhne kastrace, je větší šance falešné březosti či jiného onemocnění. Doktor mi řekl, že onemocní většina fen, narkozu snášejí hůře s rostoucí věkem.
Přesto doporučuji fenu.

Další odpovědi
Drap

To si musí každý zvážit sám. Jsou zastánci psů i zastánci fen. Já osobně jsem měl vždy raději fenu. Je pravda, že ji musím v době hárání hlídat, ale zdálo se mi, že se snáze cvičí a byl jsem i tak zvyklý. Jsou však i lidé, kteří to samé tvrdí o psech.
Co se kastrace týká je to nesmysl. Měl jsem několik fen, žádnou jsem neměl kastrovanou. Osobně bych pokud to neni nezbytné ze zdravotních důvodů ani kastrovat nenechal. Mě by se to taky nelíbilo, kdyby mně chtěl někdo vykastrovat. Všechny dožily věkem. Jedna sic měla slabší srdíčko, a musela dostávat každý den prášek a jedné se udělal ve 13-ti létech/což je u větších plemen téměř konečný věk nádor v hlavě. Ani jedno onemocnění se podle mne netýkalo kastrace či nekastrace.

WoIfy

S tou kastrací bych to neviděl tak černě.
Je dobré se o této „problematice“ sám vzdělat", a hlavně neposlouchat rady jednoho veterináře. Když už věříte veterinářům každé slovo, je lepší se zeptat nějakého nestranného, který už dopředu ví, že z vás nedostane ani korunu.

Nutnost kastrace je dnes už dávno vyvráceným mýtem, a zmiňované problémy zdaleka nejsou pravidlem. Vždy záleží na mnoha aspektech: genetice, životním stylu, prostředí, atd.

Váš veterinář Vám samozřejmě bude vehementně kastraci doporučovat, a krmit Vás různými strašidelnými nesmysly.
Na druhou stranu když se podívám na ceníky veterinárních vyšetření / zákroků, tak bych na jeho místě postupoval stejně. Je přece jednoduché své klienty nakrmit různými fámy, které toto téma přiživují na internetu, když je to jeden z nejdražších ambulantních zákroků, které mají v ceníku, že?

Anonym012

Já jsem vždy toho názoru, že člověk by měl mít vždy opačné pohlaví než jen on sám. Takže, když je to chlap, měl by mít fenu. Když to má být žena, tak to psa.

nyjono

Můj 3. pes – fena kastraci podstoupit musela v 10 letech. Původně to také v plánu nebylo.