Elis1307

Je Border Kolie vhodným psem do bytu?

Dobrý den,potřebuji poradit : bydlím v bytě 5+1 a strašně bych si přála borderku.Rozhodně by mě mrzelo,kdyby se u mě trápila a nebylo jí dobře…Měla bych na ni čas tak Cca 4 hodiny denně + cvičák a agility.Vzhledem k tomu,že mám nemocnou maminku,která je celé dny doma,tak by nikdy nebyla sama (já doma nejsem cca 6–7 hodin denně)…myslíte si že by to nebylo pro ni trápení? Děkuji za odpovědi…

Nejlepší odpověď
briketka10

Border kolie potřebuje pohyb a není vůbec dle mého názoru vhodná do bytu.
http://border-kolie.hafici.cz/
Nejvíce se hodí k aktivním lidem, kteří jsou ochotni jí dát dostatek pohybu /procházky/sporty/.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Bor­der_kolie

Další odpovědi
anonym

Není.
Kolie (a ovčáci obecně, nebo i lovecká plemena) potřebují ´neustálou´ aktivitu, neumí se nudit (nesnáší! nudu) – takže by to v tvé nepřítomnosti mohlo dopadnout i tak, že pes bude ´cvičit´ maminku!
😉
Spíše si pořiď plemeno, které umí ´řádit´ i odpočívat – třeba KavalierKingCharles by mohl být vhodný (akorát pozor, ´vyžaduje´ rozmazlování, tak ať se vztah ´pán se psem´ nezmění na ´pán s majitelem´).
😉

anonym

Vzhledem k tomu, že pes bdí a je aktivní pouze 8 hod. ze 24 a zbytek času různě dříme, spí a odpočívá, je mu úplně jedno zda bude tento čas trávit venku
před domem nebo v bytě . Bez ohledu na velikost, temperament a využití psa bude mu nejlépe ve společnosti člověka.
Samozřejmě, že pes plní dnes hlavně funkci společenskou, tvoří se svou rodinou určitý druh partnerství, tak si moderní poučení lidé nepořizují psa proto, aby ho měli celé dny samotného v izolaci na dvoře, v kotci nebo zahradě.
Doby, kdy pes trávil u boudy, v kotci nebo na dvoře celé dny sám a viděl svého pána pouze při krmení, ty jsou dávno pryč. Dnes i služební, záchranářští a lovečtí psí „profesionálové“ tráví většinu času se svým psovodem v kruhu jeho rodiny
v domě nebo bytu.
Podmínky, jaké máš pro držení borderky jsou dostatečně vhodné. Borderka je sice hyperaktivní plemeno, ale pokud se jí hodláš věnovat tak, jak popisuješ jistě bude v pohodě.
U tebe je navíc jistě nemalou (vzájemnou) výhodou přítomnost maminky. Jednak se pes nebude cítit sám a maminka mu jistě nedovolí nějaké nežádoucí aktivity, které může každý pes z nudy nebo trucu provozovat když je ponechán sám v bytě (nebo na zahradě atd.) A pes bude dělat společnost nemocné mamince.
Borderky jsou úžasné, ale velmi temperamentní až hyperaktivní plemeno, které není nikterak velké, ale do bytu se zdají nevhodné právě pro jejich „činnorodost“.
V tvém případě ale nehrozí, že by se pes nudil, tak pokud dodržíš svoje sliby
a předsevzetí, snad lze i borderku s jistou rezervou schválit.
Samozřejmě jsou ale plemena vhodnější (povahou, temperamentem, typem srsti…) do bytu v městské zástavbě.
Pro jistotu bych doporučovala raději fenu, která se snadněji vychovává
a určitě z čistokrevného chovu (tj. s PP- rodokmenem), kde jsou chovní jedinci zdravotně i povahově testováni. Vyber si štěně- fenu z pracovní (ne výstavní) linie s PP .
To v každém případě!
Doplňuji:
Sama mám v bytě tři Jack Russell teriéry, kteří mají pověst hyperaktivních psů. Jsou naprosto v pohodě, když nemám čas na delší procházku, klidně im stačí jen krátké venčení a chrní v křesle. Jen jsou občas dost hlasití, ale nikdy bezdůvodně. Štěkají jen když někdo zvoní nebo se děje něco neobvyklého. Bydlím na samotě, takže mi to nevadí, naopak to vítám.
Většina psů přizpůsobí svůj životní styl životnímu tempu a stylu svého pána
nebo jeho rodiny.

Nely.P

Pokud na ní budete mít čas tak se trápit nebude :)

cochee

My BK máme, u domu. Podle toho, kolik toho nalítá a kolik času tomu věnuje, si nedovedu představit ji chovat v bytě a to i přes ty uváděné 4 h denně + cvičiště atd. venku. Pro BK vůbec není problém samota (my s ní nikdo nepobíháme), ale naprosto jistě by byl problém ten omezený pohyb. Do bytu NE!

Kostka333

Kategoricky ne! Čtyři hodiny času na psa je sice dost, ale border kolie mají rádi pohyb a řekl bych že se téměř vzácně nechávají v bytě. Věnovat psovi tolik času je sice dost, ale kdyby měl zbytek trávit v bytě tak to bych zvolil stoprocentně jiné plemeno.

arygnoc

nie.

žiadny pes nie je vhodný do bytu.