vas999

Existují bakterie podobné mitochondriím?

Sinice jsou bakterie, které se velice podobají chloroplastům v rostlinách a jiných organismech. Pravděpodobně tak dokonce i vznikly. Podobně se předpokládá, že i mitochondrie jsou bakteriálního původu.
Existují ale jim podobné bakterie? Nebo dnes již žádná taková nežije? Je možné, že by nějaká teprve byla objevena? Nebo je to celé úplně jinak?

Odpovědi
dudu

Mitochondrie je membránově obalená organela, kterou lze nalézt ve většině eukaryotických (např. lidských) buněk. Funkce mitochondrií se do jisté míry dá přirovnat k buněčné elektrárně, jelikož v nich díky procesům buněčného dýchání vzniká energeticky bohatý adenosintrifosfát používaný jako „palivo“ pro průběh jiných reakcí v celé buňce. Některé vlastnosti mitochondrií je činí unikátními z evolučního hlediska. V mnohých ohledech totiž připomínají bakterie; dnes je známo, že se ve skutečnosti opravdu před asi dvěma miliardami let vyvinuly z bakteriálních předků.
Zdroj: Wiki