Avatar uživatele
anonym

Existuje náhoda nebo je vše předurčeno? Zkuste to rozebrat.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? Miroslavst, anonym, BEAES, rynek878 před 4116 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
rynek878

Předurčení a svoboda
Rozhoduje naše svobodná vůle?

Když nás potká těžká rána osudu, když oplakáváme smrt někoho blízkého nebo velkou materiální ztrátu, vnucuje se neodbytně otázka: „Proč?"

V takové situaci hledá každý člověk vysvětlení a chtěl by slyšet odpovědi, kterým rozumí a které mu dávají sílu dále žít. Tyto odpovědi jsou zpravidla spojeny s náboženstvím, neboť k úlohám náboženství patří vysvětlovat „nepochopitelné" děje. Příčiny událostí, které se vymykají chápání lidského rozumu, tedy hledáme a nacházíme v transcendentálním, nadpřirozeném světě. Jako protipól náboženského pohledu na svět se vyvinuly moderní vědy.

Zdroj: http://www.svetgralu.cz/svet-g ralu/P%C5%99edur%C4%8Den%C3%AD _a_svoboda

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
poa.li

Myslím, že náhoda je shoda okolnosí. Shoda okolností je určena událostmi. Do jisté míry se dá z událostí které proběhly odvodit důsledky, které nastanou. Na tomto principu je také možno s budoucímu událostmi do jisté míry manipulovat... Jestli je něco předurčeno se nikdy nedozvíme, ale každopádně pokud ano, nebere nám to možnost svobodné volby.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
BEAES

já si myslím, že náhody neexistují.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dudu

Historie se pravidelně jakoby ve spirále opakuje. Nejkratší interval odpovídá zhruba padesáti rokům, proto si děti často lépe rozumějí se svými prarodiči. Některé události lze přechodně oddálit, avšak jejich průběh je pak fatálnější. Jako první začali mylně tvrdit, že člověk je tvůrcem svého osudu již někteří starořečtí učenci. Naopak Nostradamlus předvídal budoucí události právě na základě znalosti a hlubokých analýz minulosti.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Miroslavst

Vše je náhodně dané-uspořádané.
Rozeber si to jak chceš. :)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Fun1k

Za předpokladu, že se pohybujeme jenom v jednom vesmíru na jedné pravděpodobnostní a časové přímce, je všechno, co se stane, jak se rozhodneme atd. předurčeno, i když se nám to může zdát jako náhoda.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek