Avatar uživatele

Existuje náhoda nebo je vše předurčeno? Zkuste to rozebrat.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Předurčení a svoboda
Rozhoduje naše svobodná vůle?

Když nás potká těžká rána osudu, když oplakáváme smrt někoho blízkého nebo velkou materiální ztrátu, vnucuje se neodbytně otázka: „Proč?"

V takové situaci hledá každý člověk vysvětlení a chtěl by slyšet odpovědi, kterým rozumí a které mu dávají sílu dále žít. Tyto odpovědi jsou zpravidla spojeny s náboženstvím, neboť k úlohám náboženství patří vysvětlovat „nepochopitelné" děje. Příčiny událostí, které se vymykají chápání lidského rozumu, tedy hledáme a nacházíme v transcendentálním, nadpřirozeném světě. Jako protipól náboženského pohledu na svět se vyvinuly moderní vědy.

Zdroj: http://www.svetgralu.cz/svet-g ralu/P%C5%99edur%C4%8Den%C3%AD _a_svoboda

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Myslím, že náhoda je shoda okolnosí. Shoda okolností je určena událostmi. Do jisté míry se dá z událostí které proběhly odvodit důsledky, které nastanou. Na tomto principu je také možno s budoucímu událostmi do jisté míry manipulovat... Jestli je něco předurčeno se nikdy nedozvíme, ale každopádně pokud ano, nebere nám to možnost svobodné volby.


Avatar uživatele
Zlatý

já si myslím, že náhody neexistují.


Avatar uživatele
Zlatý

Historie se pravidelně jakoby ve spirále opakuje. Nejkratší interval odpovídá zhruba padesáti rokům, proto si děti často lépe rozumějí se svými prarodiči. Některé události lze přechodně oddálit, avšak jejich průběh je pak fatálnější. Jako první začali mylně tvrdit, že člověk je tvůrcem svého osudu již někteří starořečtí učenci. Naopak Nostradamlus předvídal budoucí události právě na základě znalosti a hlubokých analýz minulosti.


Avatar uživatele
Zlatý

Vše je náhodně dané-uspořádané.
Rozeber si to jak chceš. :)


Avatar uživatele
Pokročilý

Za předpokladu, že se pohybujeme jenom v jednom vesmíru na jedné pravděpodobnostní a časové přímce, je všechno, co se stane, jak se rozhodneme atd. předurčeno, i když se nám to může zdát jako náhoda.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3208
Zlatý quentos 1421
Zlatý mosoj 1385
Zlatý Drap 1202
Zlatý Kepler 933
Zlatý led 717
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 663
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.