Avatar uživatele
Pokročilý

existuje gallid?

Jestliže existuje sulfid, selenid, silicisd... existují také gallid, indid, arsenid atd? čím je to ohraničeno? nikde to nemůžu vyhledat...
Doplňuji:
Pardon, měla jsem na mysli gallan, všechno s -AN :D hrozně si to pletu.
Čím je to tedy ohraničené? které prvky můžou tvořit takové sloučeniny s vodíkem, aby název končil na -AN? Někde jsem četla, že s prvky III.A až VII.A, jse to ale se všemi?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Stříbrný

Gallidy, tj. sloučeniny ve kterých by mělo gallium záporné oxidační číslo neexistují, jedinou výjimku tvoří nestabilní sloučeniny gallia s vodíkem - gallany, kterých je celá řada. Ani indidy neexistují, ale arsenidy, antimonidy, bismutidy, polonidy jsou známé.
Doplňuji:
Gallanů je celá řada, od nestabilních GaH3 a Ga2H6 až po stabilní polymerní [GaH3]x. Podobné sloučeniny tvoří bor - borany, hliník - alany, křemík - silany, fosfor - fosfany, síra - sulfany, selen - selany, tellur -tellany, polonium - polany, arsen -arsany. V podstatě se dá říci, že téměř všechny chemické prvky, které jsou umístěny v hlavních podskupinách periodické tabulky mohou obdobné sloučeniny vytvořit. Jedná se vlastně o hydridy s kovalentní vazbou, jde o plyny nebo kapaliny, nikdy se nejedná o tuhé látky. Výjimku tvoří prvky I. a II. skupiny, které tvoří s vodíkem tuhé iontové hydridy. Chemické prvky z vedlejších podskupin tvoří obvykle tuhé hydridy s kovovou vazbou, nebo hydridy přechodného typu..

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Galium má podobné vlastnosti jako hliník, a tvoří sloučeniny s různými prvky. Mnohdy tyto sloučeniny nemají přesně definované složení jako například chlorid sodný NaCl, který je přesně definován. Často spíše hovoříme o intermetalické fázi a pod.
Sloučenina galia s vodíkem se jmenuje galan. Galán je označení mladých svobodných hochů na jižní Moravě.
Sulfid, chlorid, nebo hydrid se tvoří téměř z každým prvkem, ale obecně se dělí na různé skupiny. Například iontové chloridy nebo sulfidy od alkalických kovů a NaCl,
to jsou pevné látky, obdobně to může být i u jiných látek. Obecně platí, že elektronegativnější prvek, tvoří zápornou část látky, v tomto případě je to chlorid, sulfid, arsenid a pozitivním prvkem je kov, obvykle alkalický.
Pokud jde o rozdělení, mělo by být rozdělení u 4. skupiny - existuje, karbid, silicid,
fosfid, nitrid, arsenid, selenid.
Toto je často formální označení, někdy se často nejedná o chemického jedince a často to ani není vodivá látka.
Ale to zabíhám moc do detailů.


Avatar uživatele
Zlatý

Sloučeniny podobné gallanům tvoří vodík s většinou prvků III-VII.A. podskupiny. Ale pozor na to, některé z nich nemají název končící na -an.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

Emefej

Existují ještě obdobné sloučeniny cínu - stannany, antimonu - stibany a některé další. Ale všechny nemají název končící na -an. Např. kovalentní hydrid kyslíku se jmenuje jinak...

Avatar uživatele
Zlatý

arygnoc

je to dané tzv. valenčným číslom toho ktorého prvku (stačí pozrieť na mandelejovu tabuľku ( http://co-to-je.sk/… ) - podľa toho záleží, ake oxidy je prvok schopný tvoriť (a samozrejme i iné zlúčeniny).

prvky v jednom stĺpci majú podobné vlastnosti a tvoria podobné zlúčeniny (oxidy, halogény, ...).

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3219
Zlatý quentos 1426
Zlatý mosoj 1389
Zlatý Drap 1209
Zlatý Kepler 948
Zlatý led 723
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 664
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.