Avatar uživatele
Kepler

Existuje adaptér žárovková objímka – zásuvka?

U nás ve sklepě nejsou zásuvky, jen světelný rozvod. Vím, že existují objímky na žárovku do zásuvky, ale jde to i opačně?

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? dudu, aliendrone před 2155 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Lamalam

Ano – https://www.elektro-svitidla.com/o­pravarensky-adapter-opg-27l-zlodejka-adapter-z-e27-na-2-x-plocha-zasuvka-2-5-a-ean076591.php

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
hapiky

Ano. říká se tomu lidově zlodějka. Některé mají i stávající objímku na žárovku plus bočně zásuvku.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Jiří Bohumil

Lamalam poslala dobrý odkaz. Pouze Tě upozorňuji, že na tuto plochou zásuvku můžeš připojit pouze spotřebič v ochraně „dvojitou“ izolací, bez nutnosti ochranného vodiče PE.
A má rovněž omezen max. proud na 2,5 A .
Takže třeba lednici (která by mohla připadat v úvahu), na tento adaptér (v souladu s normami a bezpečností) nepřipojíš. Pouze přenosná svítidla, nebo malé ruční el.nářadí do 500W (vše II tř.ochrany proti úrazu el. napětím), ale většina el.nářadí nemá plochou vidlici, ale kulatou i když taky dvoupólovou.
Adaptér, který by obsahoval možnost připojení zařízení v ochraně „nulováním“ neexistuje.:-(

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

Pamatuju „zlodějku“ kdysi u našich ve chlívku. Ale jako elektrikáře mně učili že taková prasárna se zkrátka nedělá.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
JájsemRaibek

Ano, jak napsal Bohumil co se týče bezpečnosti.
Ale na druhou stranu není problém vyrobit z staré žárovky-závitu a prodlužovací zásuvky. Já to opravdu využívám jen výjimečně a co se týče lednice, tak třeba na tu, když potřebuji vypnout zásuvkový obvod na delší dobu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
klob1

Ano, několik jich mám a dá se normálně i koupit. Zlodějka. Kdysi byli v bakelitu teď vládne plast. Ty nové mají i vypínání, myslím, že je to na žárovku.
Mi to pomohlo, protože jsem potřeboval prodloužit objímku na žárovku v lampě, pro kterou se přestali vyrábět žárovky a jiné tam nejdou. Nyní tam jdou dát všechny.

Na co to potřebuješ? Jako co tam chceš zapojovat?Tak max rádiečko. A ve sklepě potřebuješ stínidlo, kryt na žárovku. Takže by se to špatně provozovalo.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Dochy

Raibek: Lednice? Tak zrovna to je extra prasárna. Něco takového je možné jen na uzavřené dílně kde víš, že Ti na to nikdo neznalý nesáhne. Máš spotřebič u kterého jsi spolehlivě vyřadil jednu bezpečnostní ochranu a pokud bys to zapojil extrémně blbě (což by třeba osoba bez el. vzdělání na základě tvého popisu udělat mohla) más navíc spotřebič s nebezpečnou poruchou (i když by sám o sobě byl OK)

před 2153 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
JájsemRaibek

Dochy:
Ano lednice. Za předpokladu, že vím že střední kontakt objímky je fázový a závit nulový vodič. Dále, že vím že je lednice uvnitř a není používaná – nikdo neznalý se jí nedotkne.

před 2153 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

To, že střední kontakt objímky je fázový můžeš vědět jen v případě, žes ji sám zapojoval, nebo zkontroloval. Až to použiješ někde jinde, můžeš mít problém.

A co se stane, pokud se i správně zapojený nulový kontakt někde přeruší?

Jako nouzové dočasné řešení pod zámkem budiž. Ale stejně je to prasárna. Nějak si nedokážu představit situaci, kdy budu mít všechny elektrikářské znalosti, odpojený zásuvkový okruh a žárovkovou objímku jako jedinou možnou záchranu obsahu lednice. To si radši udělám jinou nouzovku a podstatně menší – nouzovou zásuvku v rozvaděči – obsahující vše co je potřeba pro zajištění běžné úrovně bezpečnosti.

před 2152 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek