Kepler

Existuje adaptér žárovková objímka – zásuvka?

U nás ve sklepě nejsou zásuvky, jen světelný rozvod. Vím, že existují objímky na žárovku do zásuvky, ale jde to i opačně?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Ano – https://www.elektro-svitidla.com/o­pravarensky-adapter-opg-27l-zlodejka-adapter-z-e27-na-2-x-plocha-zasuvka-2-5-a-ean076591.php

Další odpovědi
hapiky

Ano. říká se tomu lidově zlodějka. Některé mají i stávající objímku na žárovku plus bočně zásuvku.

Jiří Bohumil

Lamalam poslala dobrý odkaz. Pouze Tě upozorňuji, že na tuto plochou zásuvku můžeš připojit pouze spotřebič v ochraně „dvojitou“ izolací, bez nutnosti ochranného vodiče PE.
A má rovněž omezen max. proud na 2,5 A .
Takže třeba lednici (která by mohla připadat v úvahu), na tento adaptér (v souladu s normami a bezpečností) nepřipojíš. Pouze přenosná svítidla, nebo malé ruční el.nářadí do 500W (vše II tř.ochrany proti úrazu el. napětím), ale většina el.nářadí nemá plochou vidlici, ale kulatou i když taky dvoupólovou.
Adaptér, který by obsahoval možnost připojení zařízení v ochraně „nulováním“ neexistuje.:-(

Dochy

Pamatuju „zlodějku“ kdysi u našich ve chlívku. Ale jako elektrikáře mně učili že taková prasárna se zkrátka nedělá.

JájsemRaibek

Ano, jak napsal Bohumil co se týče bezpečnosti.
Ale na druhou stranu není problém vyrobit z staré žárovky-závitu a prodlužovací zásuvky. Já to opravdu využívám jen výjimečně a co se týče lednice, tak třeba na tu, když potřebuji vypnout zásuvkový obvod na delší dobu.

klob1

Ano, několik jich mám a dá se normálně i koupit. Zlodějka. Kdysi byli v bakelitu teď vládne plast. Ty nové mají i vypínání, myslím, že je to na žárovku.
Mi to pomohlo, protože jsem potřeboval prodloužit objímku na žárovku v lampě, pro kterou se přestali vyrábět žárovky a jiné tam nejdou. Nyní tam jdou dát všechny.

Na co to potřebuješ? Jako co tam chceš zapojovat?Tak max rádiečko. A ve sklepě potřebuješ stínidlo, kryt na žárovku. Takže by se to špatně provozovalo.

Dochy

Raibek: Lednice? Tak zrovna to je extra prasárna. Něco takového je možné jen na uzavřené dílně kde víš, že Ti na to nikdo neznalý nesáhne. Máš spotřebič u kterého jsi spolehlivě vyřadil jednu bezpečnostní ochranu a pokud bys to zapojil extrémně blbě (což by třeba osoba bez el. vzdělání na základě tvého popisu udělat mohla) más navíc spotřebič s nebezpečnou poruchou (i když by sám o sobě byl OK)

JájsemRaibek

Dochy:
Ano lednice. Za předpokladu, že vím že střední kontakt objímky je fázový a závit nulový vodič. Dále, že vím že je lednice uvnitř a není používaná – nikdo neznalý se jí nedotkne.

Dochy

To, že střední kontakt objímky je fázový můžeš vědět jen v případě, žes ji sám zapojoval, nebo zkontroloval. Až to použiješ někde jinde, můžeš mít problém.

A co se stane, pokud se i správně zapojený nulový kontakt někde přeruší?

Jako nouzové dočasné řešení pod zámkem budiž. Ale stejně je to prasárna. Nějak si nedokážu představit situaci, kdy budu mít všechny elektrikářské znalosti, odpojený zásuvkový okruh a žárovkovou objímku jako jedinou možnou záchranu obsahu lednice. To si radši udělám jinou nouzovku a podstatně menší – nouzovou zásuvku v rozvaděči – obsahující vše co je potřeba pro zajištění běžné úrovně bezpečnosti.