annas

Elektrický vypínač něco vypíná/zapíná. Vypínáme tmu, zapínáme světlo, platí i naopak, že vypínáme světlo a zapínáme tmu?

Vždy není třeba vypínač …

1.„Přes tmu někdy nevidíme, že se blíží světlo. Přes tmu někdy nevidíme,že světlo je za dveřmi“

2. J. A. Komenský
„Světlo má moc zahnat tmu, ne naopak. Kdekoli totiž vzchází světlo, tam tma brzy buď řídne nebo mizí. A naopak tma nemá sil, aby odstranila světlo.“

https://www.ce­lostnimedicina­.cz/pres-tmu-nekdy-nevidime-ze-svetlo-je-za-dvermi-inspirativni-citaty-z-knihy-sedm-poselstvi.htm#ix­zz5IUIDfnP3
https://citaty­.net/citaty/270332-jan-amos-komensky-svetlo-ma-moc-zahnat-tmu-ne-naopak-kdekoli-totiz/

Obrázek
https://pixaba­y.com/cs/strom­mast-proud-energie-1843724/

Nejlepší odpověď
Kepler

Tma je nedostatek světla. Tmu nemůžeme zapnout, protože nemá zdroj. Za to světlo můžemě vypnout a stačí i kladivo na lampu, nebo kýchnutí na svíčku. Máme vypínače, přepínače, spínače, maskáče, kapsáče a pečenáče. Čert aby se v tom vyznal, už mi to leze na na synapsáče.

Další odpovědi
dudu

Tma existuje stále. Světlo které vnímáme jsou fotony odražené od hmoty. V místech kde není hmota bude proud fotonů prolétat okolo nás aniž je spatříme.

aliendrone

Xixixi! :D ;)
Takže když zapálím oheň, tak tmu uhasím? A co teprve když zapnu rádio – to pak vypnu …co vlastně? ;) :D :D Říká se tomu chyba v předpokladu (myslím).
Ale hezký pokus, jen doufám, že to mazal zase nesmaže (ať už z jakéhokoliv přibržděného důvodu). :(

led

Komenského citát si môžme vysvetlovať aj inak:
Tmu v myslení zaženieme svetlom vedomia, znalostí. Ak svetlo vedomia nevyužívame, prichádza tma.
V elektrike je to veľké zjednodušenie…
Vypínač je vlastne spínač, ktorý mechanickým spôsobom zopne (spojí) kontakty pre cestu od elektrického zdroja ku spotrebiču. Výsledkom zopnutia môže byť svetlo, ale ak rozopnutím sa odpojí zdroj, svetlo závisle na zdroji zaniká a nastáva tma… ako hovorí „astronóm“ Kepler „Tma je nedostatek světla. Tmu nemůžeme zapnout, protože nemá zdroj.“

Drap

Je to zajímavý slovní rébus. Vypínač umí oboje. Vysvětlovat to by bylo obtížné, i když je to každému jasné. Je to podle úhlu pohledu a co právě potřebujeme. Asi proto se v našem kraji neříká vypni, nebo zapni, ale u vypínače a světla se používá zhasni a rožni/ Pro Uživatele z Čech: rožni je rozsviť/

mosoj

Všechno podstatné řekl-a dudu. Ostatní úvahy jsou špatně. Nebudeš-li mít hmotu neuvidíš nic. Ostatně bez hmoty nebude ani světlo.

K otázce: Nevypínáme tmu ani světlo. Vypínáme elektrický proud.

annas

Ad mosoj,

otázka je v zábavě, jde o hříčku se slovy. Určitě každý ví, že světlo ani tmu nevypínáme ani nezapínáme.

mosoj

Zábava, nezábava. Jinak je to blbost.

annas

Omylem jem klikla. Právě ti, kteří podle vás odpověděli špatně, reagovali v duchu otázky.

U dudu jsem se přehlédla.

led

Drap a ako je tou vás so svetlom ohňa? Rožni oheň, rozsviť oheň, alebo zapál oheň?

„Kozmický votrelec“ aliendrone, aj oheň je zdrojom svetla, takže, ak sa opäť budeš hrať s ohňom vyvoláš svetlo a zaženieš tmu. Ak zapneš rádio, spôsobíš činnosťou elektronických súčiastok pôsobenie elektromagnetického vlnenia, nazývaného zvuk. Vypni to, prosím, nech je konečne ticho! Ďakujem

aliendrone

No o tom přeci píši > zapálím oheň, tudíž uhasím tmu (podobně jako zapnu světlo/vypnu tmu)!
A s tím rádiem to je ještě lepší – vypnu rádio a ticho stejně nezapnu,protože často vedle vyřvává své nesmysly TV/sousedi/cokoliv! Ono i zapnuté rádio NEMUSÍ nutně produkovat jakýkoliv zvuk. ;) D :D

Vy jste tedy pěkně nezbedná dáma – zlobit Aliendrona!! To se dělá? ;) :D :D

annas

🙂

led

Videli ste Votrelca? Aj tam vyhrala žena! 🙂

annas

🙂

aliendrone

No právě! A to navzdory opodstatněnému předpokladu, že to měla v několika okamžicích hladce prohrát!

No co, my droni se umíme poučit, takže nakonec NEVYHNUTELNĚ zvítězíme! A pak se uvidí! ;) :D :D

BUBUBU!! ;D :D :D